Nová atrakcia Bratislavy: vyliaty Dunaj láka domácich aj turistov (4.jún 2013)

0
3870

Súčasná situácia na Dunaji sa dá považovať za vážnu. Mohutná voda z Nemecka ešte nedorazila v plnej sile, čo sa očakáva až v stredu alebo štvrtok. Očakáva sa, že hladina Dunaja prekoná aj rekord z roku 2002. V tom prípade by mohla voda prekonať už postavené bariéry. Už dnes sa však náš veľtok vylieva a odvčera stihol zaliať už celé Tyršovo nábrežie, nachádzajúce sa na petržalskej strane Dunaja. Postačujú dva metre navyše a problém s vodou zasiahne divadlo Aréna a viacero ďalších budov v blízkosti. Parkovisko pri Tyršovom nábreží je dnes prázdne. Dnes ho obkolesovala stavba protipovodňovej bariéry a ťažká hasičská technika.

Dunaj Bratislava láka pozornosť turisti

Nechcená atrakcia
Starý most spájajúci oba brehy pre peších sa dnes stal vyhľadávanou turistickou atrakciou. Fakt, že záplavy nebývajú na dennom poriadku v našom hlavnom meste, prilákal zvedavcov aj z pomedzi zahraničných turistov. Na moste ste tak mohli stretnúť Japoncov, Nemcov, Čechov aj Maďarov. Množstvo fotografov, dokonca dva rozdielne štáby televízie JOJ, každá na jednej strane brehu. Čo majiteľ mobilu, to fotograf.

Nová atrakcia Bratislavy - vyliaty Dunaj

Voda presahujúca niekoľko metrov nad bežnú hladinu má ešte rásť. Počas 30 minút dnes poobede voda stúpala len minimálne. Od včera ide však o viac ako dva metre. Na miestach, kde po bokoch mohla voda stáť, sa zachytávajú nánosy, drevo a rôzne naplaveniny, odpad, zvyšky rastlín a tráv. Severný breh bližšie k centru lemujú postavené bariéry, ktoré zažijú svoju prvú veľkú zaťažkávaciu skúšku. Postavené boli v priebehu včerajška veľmi rýchlo. Dodnes nie sú postavené vo svojej plnej výške, ale len do polovice, s čím sa zrejme čaká až do príchodu reálnejšej hrozby vyššej hladiny. Situáciu sa snažíme sledovať.

Fotogaléria:
Viac fotografii nájdete na našom Facebooku