Niekoľko filmových hviezd, ktoré môžu oslavovať židovskú Chanuku

0
49862

Nie všetky filmové hviezdy majú Vianoce také ako my. Dokonca ich možno vidíme vo filmoch oslavovať bežné kresťanské sviatky, no v skutočnosti sú židovského vyznania. Tu je niekoľko hercov a známych osobností, u ktorých ste možno ani nevedeli, že sú Židmi.

 • Adam Sandler – známy herec predovšetkým z rôznych komédií si už zahral v pár filmoch, kde naznačil svoju vieru. Vlastne sa tým ani netají a je to o ňom verejne známe.
 • Amanda Byrnes – mladá herečka známa skôr z televíznych sitcomov a niekoľkých komédií pochádza zo židovsko-kresťanskej rodiny.
 • Mila Kunis – krásna a atraktívna herečka, ktorá bola ešte pred pár rokmi škaredým káčatkom, unikla so svojimi rodičmi z Ruska. Pre antisemitistické prenasledovanie pred pár desaťročiami sa jej židovskí rodičia uchýlili do USA.
 • Jonah Hill – herec hrajúci väčšinou pomätených mladých bláznov napríklad vo filme Dostaň ho tam, alebo Susedská hliadka, sa narodil do židovskej rodiny. Viera je v jeho prípade niečo, čo v živote potrebuje a tak mu židovské sviatky nepochybne hovoria veľa.
 • Natalie Portman – krásna princezná Amidala z novších Hviezdnych vojen, ale aj Čierna Labuť, je Židovka. Na svoje izraelské korene je patrične hrdá.
 • Scarlett Johansson – s výrazným škandinávskym menom a tvárou známou z rôznych filmov, naposledy z adaptácie marvelovských superhrdinov – The Avengers. Scarlett oslavuje aj Vianoce aj Chanuku. Viac sa však cíti ako Židovka. V jej prípade je to pre nás prekvapenie.
 • John Stewart – Herec a zabávač John Stewart u nás nie je príliš známy, skôr v USA. No i on sa narodil do židovskej rodiny. Neskôr ako tínedžer sa stal pre svoju vieru obeťou antisemitistov.
 • Seth Rogen – herec Seth Rogen je jeden z tých bláznivých ksichtov Hollywoodu, ktorý sa preslávil ako príležitostný zabávač, ale najmä ksicht známy z komédií a úloh pomätencov. Sám v židovskej viere príliš nežije, no vyrastal v rodine, kde sa všetky tradície prísne dodržiavali a tak sú mu významom blízke.
 • Ben Stiller – Keď Ben Stiller hral v Rabín, kňaz a blondína, nemusel hrať nič. Okrem toho, že mu hebrejčina nie je tak cudzia, v žilách mu koluje židovská krv. Celý život prežil medzi Židmi a máza sebou aj Bar Mitzvah. Svoje vyznanie však spomenul aj v niekoľkých ďalších filmoch, čiže v jeho prípade ani nejde o pekvapenie.
 • Jake a Maggie Gyllenhaalovci – súrodenci a herci obaja vyrastajúci v židovskej rodine so židovskými tradíciami sa tým netaja. Kým však Maggie príliš o viere nehovorí, Jake ju pokladá za dôležitú.
 • Shia Leabouf a Harrison Ford – obaja sa stretli vo filme Indiana Jones 4 a obaja sú poloviční Židia po matke. Shia, známy predovšetkým z filmov Transformers sa cíti viac ako Žid. Naopak Harrison Ford je viac Ír, po otcovi.
 • Steven Spielberg – Meno tohto režiséra patrí neodmysliteľne do Hollywoodu a za svoje vierovyznanie sa nikdy nehanbil.

Keď vlastné meno tvorí problém
Ďalej je Žid napríklad aj herec Kirk Douglas, otec Michaela Douglasa, ktorého známe herecké meno nahradilo jeho oveľa komplikovanejšie Issur Danielovitch. To získal po rodičoch, ktorí do USA prišli z Ruska v roku 1912. S pôvodným menom Lawrence Harvey Zeiger, by Larry King tiež veľmi nezabodoval. Aj on si ho zmenil, na síce menej židovské, no o niečo viac chytľavé a zapamätateľné. Veď meno Larry King poznajú azda na celom svete a nedávno navštívil aj Slovensko. Menej výrazný herec z rôznych nie príliš prevratných komédií známy pod menom Billy Crystal tiež využil možnosť vystupovať pod iným menom. Jeho pôvodné, viac židovské meno Israel William Krisstalsterne by bolo problematické pre kohokoľvek, nie len pre pisateľa tituliek, ale aj pre všetkých milovníkov filmu. Veď čo ak by z neho bola nakoniec veľká hviezda? Meno Billy Crystal aspoň v rámci priezviska pochádzalo z jeho pôvodnej podoby.