Nezastaviteľní plavci porazia aj zimu

0
1991

plavci 1

Voda ako najsilnejší živel ukazuje svoju moc v každom ročnom období, no práve v zime siaha na vrchol svojej sily a mení sa na chladného a neľútostného súpera. Nezastaviteľní plavci sa však nenechajú poraziť a vďaka pevnej vôli zdolávajú aj tie najnáročnejšie podmienky. 

 

Pri pohľade na plavca, ktorý prekonáva nástrahy vody počas zimných mesiacov, sa možno spýtame, či je to možné. Odpoveď je áno a tento plavec nie je zďaleka jediný, pretože jemu podobní športovci žijú po celej krajine. Tomuto koníčku sa dokonca venujú aktívne, pričom výnimkou nie je ani organizovanie veľkých prestížnych súťaží s medzinárodnou účasťou. Nás samozrejme zaujíma, v čom spočíva tajomstvo tohto športu a aký je recept na vybudovanie odolnosti voči mrazivej sile vody.

 

Šport s prívlastkom extrémny?

Podľa niektorých názorov sa plávanie v zimnom počasí označuje za extrémny šport, ktorý možno zaradiť medzi nebezpečné. Predsa len, pod vplyvom nástrah vody vám môže zlyhať telo a nasledovať nepríjemný scenár. Avšak sami otužilci tento názor nepovažujú za správny, pretože z vlastnej skúsenosti vedia, že riziká vznikajú v prípade podcenenia prípravy. Ak sa ale berie ohľad na zodpovedný tréning, potom je možné plávanie praktizovať bezpečne tak isto, ako ktorúkoľvek inú športovú aktivitu.

 

Plávaniu v zime predchádza poctivý tréning

Ak spomíname bezpečie spojené s dôkladnou prípravou, potom musíme poukázať na vytrvalý tréningový proces. Jeho cieľom je získanie maximálnej telesnej odolnosti a psychickej sily, čo plavcovi umožňuje zdolávať náročné podmienky. Tréning je potrebné vykonávať pravidelne a zodpovedne, takže tí nedočkaví by nemali podceniť absolvovanie celej prípravy. Predsa len, voda s teplotou okolo nuly môže byť ťažkým súperom, ktorého zdolanie vyžaduje špeciálne tréningové praktiky.

plavci 2

Otužovanie podporuje imunitu a psychickú kondíciu

Význam tohto netradičného športu nespočíva len vo fyzickej stimulácii spojenej s tréningom tela. Kúpanie v ľadovej vode prináša zopár výhod, ktoré poskytujú aktérom dostatok priestoru na zlepšovanie svojho zdravotného stavu. Už obyčajné otužovanie v sprche pomáha podpore imunity a kardiovaskulárnemu systému, čo platí v prípade plávania v studenej vode ešte viac. Navyše je podporená psychická kondícia, čo spôsobuje pocit prekonania prekážok a dáva tak plavcovi nesmiernu vnútornú silu.

 

Ľadoví plavci sa združujú do skupín

Záujem o tento šport je celkom vysoký, čo prispieva k jeho ďalšiemu rozvoju. Pre samotných plavcov je veľkou výhodou, že ich počet sa zvyšuje a môžu sa zapájať do skupinových aktivít, ktoré prinášajú spoločné tréningy a nakoniec aj absolvovanie súťaží. Predsa len, tímový duch hrá v tomto prípade dôležitú úlohu najmä z hľadiska psychológie a napomáha pri vzájomnej motivácií. Aj preto vznikajú početné plavecké združenia, medzi ktorými nechýba najznámejší oddiel Slovenské ľadové medvede.

plavci 3

Jednou z ciest ako pestovať zdravý životný štýl je praktizovanie obľúbeného športu. Práve tu sa ponúka možnosť skúsiť plávanie v ľadovej vode, ktoré z vás spraví víťaza. A pokiaľ zdobí víťazov vytrvalosť, pevná vôľa a odhodlanie zdolať prekážky, potom sú otužilci tými pravými šampiónmi. Pred láskou k plávaniu ich nezastavia ani tvrdé podmienky studenej vody, ktoré sa stávajú výzvou na prekonanie svojich hraníc. Kto neskúsi na vlastnej koži, nespozná tento pocit, takže odhodlaní nadšenci môžu začať s tréningom a možno budú otužilými plavcami už budúcu zimu.