Kdekoľvek vybudovali obchodné centrum blízko centra, vymrelo (alebo vymiera) postupne centrum pre menší záujem ľudí po obchodnej aj významovej stránke. Ide o jav, ktorý sa prejavil kdekoľvek na svete. Týka sa aj výrazne Slovenska. Aj u nás mnohé mestá vybudovali obchodné stredisko v centre, či jeho blízkosti a spôsobilo to reťazovú reakciu pádu a krachu množstva firiem, najmä prevádzok a potravín, ktoré inak dovtedy prosperovali a ponúkali prácu. Vybudovanie obchodného strediska, nákupného centra, alebo ak chcete veľkého obchoďáku s rôznymi ďalšími obchodmi vážne narušujú podnikateľské prostredie kdekoľvek v Európe aj vo svete.
Bussiness je bussiness
Hovorí sa že „obchod je obchod“. Kým na niektorých miestach nie sú obchodné štvrte nutnosťou, predsa len sa nájde dôvod na ich výstavbu. Na iných miestach sa očakáva uživenie strediska jeho ponukou a pestrosťou, dostupnosťou a cenami. Prichádza odliv zákazníkov z centier miest a ulíc tam, kde nájdu všetko na jednom mieste. Aj význam pre samotných obchodníkov je sťahovať sa tam, kde sú ľudia. Nastáva tu však problém, na ktorý niektorí obchodníci a zamestnanci reagovať sťahovaním nemôžu. Tu je zopár bodov, ktoré možno považovať za problém spôsobený vybudovaním obchodného centra:
- prevádzky v centre mesta na bývalých rušných uliciach môžu postupne upadať. Znižujúci záujem klientov a zákazníkov oslabuje uživenie a schopnosť pokrývať náklady
- prevádzky v centre mesta, ktoré doteraz prosperovali musia niekedy pristúpiť k prepúšťaniu, šetreniu, k znižovaniu nákladov
- prevádzky v centre mesta musia prehodnotiť svoje miesto pôsobenia, hľadajú nájom adekvátny k zisku, celkom miznú z mesta, snažia sa dostať do obchodného domu, alebo sú mnohé prípady, kedy sa firma v snahe sťahovať a nájsť iné miesto zničí pre náklady so sťahovaním a opätovnou reklamou a následne zlým výberom, kde je zničenie prevádzky už definitívne.
- nájomné na priestoroch v pomaly vymierajúcich uliciach a centrách sa len málokedy znižuje. Prenajímatelia naozaj len minimálne prichádzajú s výhodnými cenami za priestory.
- majitelia nehnuteľností, ktorí v nich podnikajú mali na nájomnom takmer nulové náklady. Ak sa práve pre takto ušetrené peniaze mohli udržať na takomto mieste, pri odlivu zákazníkov a záujmu ľudí, je malá pravdepodobnosť, že sa rozhodnú zmeniť fungovanie prevádzky a presťahujú sa na lepšie miesto. Vo výhode sú tie prevádzky kancelárií, služieb a obchodov, ktoré sa nachádzajú priamo na sídliskách ďaleko od obchodných centier.
Slovenská realita
Takmer každé mesto na Slovensku, kde vybudovali obchodné centrum, zažilo problém. Centrum, najmä to inak známe s obchodmi, bolo oslabené. Záujem ľudí sa znížil, začali nakupovať všetko potrebné na veľkých miestach. Je to napríklad Poprad. Po vybudovaní obchodného domu MAX sa doň snažilo dostať viacero obchodov a tí čo efektu odlivu neverili si trieskali hlavu o stenu a mnohí sa tam snažia dostať aj dnes. V centre bol oslabený záujem ľudí, mladí mieria za zábavou a nákupmi práve tam. V meste Čadca existovalo viacero malých prevádzok, ktoré relatívne prežívali. Vybudovali sa ako tretie na Slovensku veľké potraviny Terno, následne LIDL, BILLA a naposledy Tesco. Tam zamierilo mnoho ľudí z mesta a okolia a zmeny boli evidentné na rôznych miestach. V menších potravinách, v rôznych bočných uličkách mimo hlavné ulice, to všetko vymrelo a ťažko prežívajú mnohé firmy aj na okraji mesta… sú to však aj malé obce, kde v prípade dosahu veľkých nákupných centier oslabuje význam lokálnych potravín. Ich význam je zachovaný najmä ráno, keď chcú mať ľudia v dosahu čerstvé pečivo, alebo tam rýchlo vyriešiť náhly nedostatok suroviny pri varení. A spomenúť by sme mohli azda väčšinu našich miest. Veľkých, či menších.
Jeden príklad je aj v ČR
Jeden zaujímavý príklad pochádza aj z Ostravy. Pred rokom sa začal popisovaný jav aj v tomto meste vďaka vybudovaniu veľkého nákupno-obchodného centra Nová Karolína. Dovtedy významné obchodné centrum Futurum nespôsobilo to, čo Nová Karolína. Oslabila totiž význam pôvodného centra obchodov. Náměstí T. G. Masaryka stratilo svoj význam, ruch, ktorý v ňom bol. Obchodný dom LASO je tak trochu akoby poslednou živšou baštou nákupných možností. Mnohé prevádzky zmizli z centra mesta a presunuli sa práve do Karolíny. Samotná klientela a zákazníci vedia, že práve tam nájdu čo hľadajú a nemusia merať dlhú cestu cez mesto. V Novej Karolíne to však boli aj výhodné podmienky pre podnikanie, čo prilákalo záujem firiem. Často výhodnejšie ako nájmy v meste, jav totožný s tým čo je u nás.
…čiže výhody a nevýhody. Všetko je to o podnikateľskom prostredí a o tom, čo ľudia samotní chcú, čo uprednostňujú a kam pôjdu. Odporcov v nákupných centrách by sme najčastejšie našli medzi staršími spoluobčanmi. Ale aj medzi tými, čo viac inklinujú k tradičnej dostupnosti a k tradičným nákupom. V Bratislave však je taktiež problém, že čoraz viac niektoré ulice a ich význam umiera. Buduje sa nové nákupné centrum Central, ktoré prinesie opäť niečo viac príležitostí a opäť môže ovplyvniť význam okolia. Nadšená určite nebude prevádzka obchodného centra POLUS, ktoré je vzdialené len 5 minút autom.