Najšikmejšiu vežu majú Spojené Arabské Emiráty, a nie Taliani v Pise

0
1689

Capital Gate: Abú ZabíTrochu hlúposť, ale predsa primát najšikmejšej veže v týchto dňoch menil lokalitu. Doteraz to bola slávna veža v Pise, ktorej nakláňanie nebolo v pláne a bolo spôsobené geologicky nestabilným podložím, na ktorom sa veža stavala. Momentálne je uchytená oceľovými lanami, aby sa predišlo poškodeniu niektorých múrov len z preventívnych dôvodov. Po novom však najšikmejšou vežou je mrakodrap v meste Abú Zabí v Spojených Arabských Emirátoch.

Dalo by sa polemizovať, či sa prvenstvo v Guinessovej knihe rekordov malo zachovať pre Pisu, alebo pre zámerne vystavanú budovu so šikmou vežou, ktorá sa vychyľuje štvornásobne viac ako veža v Pise.

Tu stavali v rokoch 1174 v rôznych etapách ešte dvesto rokov potom. Capital Gate, ako sa volá nová najšikmejšia veža na svete, ešte nie je dostavaná, ale titul už získala. Má byť súčasťou veľkého výstaviska, obsahovať má luxusný hotel, množstvo kancelárií a priestorov pre firmy, konferencie atď. Araby očividne neustále tvoria a prekvapujú. Najluxusnejší hotel, 7 hviezdičkový Burj Arab je na pobreží v Dubaji. Najvyššia budova sveta stojí taktiež v Dubaji. Mali by však zachovať Pise prvenstvo aspoň v prirodzenom vychýlení, zatiaľ čo tento nový prípad je úmysel, ktorý už nie je tak fascinujúci. Nemyslíte?

Zaujímavé videá: