Na Zlatých Pieskoch sú lúky aj stromy posiate nie len Tesco igelitkami

0
1600

Bratislavské Zlaté Piesky nie sú jediné miesto na Slovensku, kde možno naraziť na zvláštne ozdoby stromov, kríkov, vysokej trávy a plotov. Viacero miest, kde sa nachádza nákupné stredisko, je takto poznačené. Stačí keď rodinky pri nákupe preložia svoj nákup do svojich tašiek alebo kufra auta a nechajú tenké Tesco igelitky v košíku, či len tak, nech ich unáša vietor. Sú mnohí takí, čo si igelitku vlastnú z auta vytiahnu až keď je po nákupe. Letiace prázdne igelitky potom unáša vietor všetkými smermi. Kým smerom na hlavný cestný ťah ich občas niekto pozbiera, smerom na jazero a ku kúpalisku sa o to len tak nikto nepostará.

Na Zlatých Pieskoch sú lúky aj stromy posiate nie len Tesco igelitkami

Neďaleký predajca luxusných vozidiel má krásny výhľad von okienkami, keď sa pozerá na doslova igelitkami posiatu lúku. Tento jav je pritom bežný po celé roky fungovania nákupného strediska. Ďalej smerom na kúpalisko sa dá naraziť na veľké množstvo tašiek zachytených v stromoch na konároch a nevytrhne ich z nich často ani silný vietor. Nejde pritom len o tašky, ale aj o fľaše, papiere, rôzne obaly od jedál, čo rýchlo vyťahujú hladní pred nástupom do auta atď… hneď za predajňou ASKO nábytok sa vám naskytne takýto pohľad:

Na Zlatých Pieskoch sú lúky aj stromy posiate nie len Tesco igelitkami

Riešení by bolo tisíc, zväčša vždy nie sú peniaze (často ani len nápad)
Nereálny tip ako nájsť vinníka by bol pokus o nájdenie pokladničných blokov v takejto taške a podľa Club Card čísla už nie je problém nájsť pôvodcu „znečistenia“. Ak by sa v rôznom čase jeden konkrétny opakoval, to by už istotne nebola náhoda. To len trochu fantazírovania. Obchod sa pokúsil motivovať ľudí tým, že za nepoužitie Tesco tašiek sa pripíšu na klubovú kartu extra body. Obchodná sieť tiež kedysi igelitové tašky nahradila v prírode rozložiteľnými taškami. Tie na stromoch a v kríkoch sú rôzneho veku, a občas aj obsahu.

Na Zlatých Pieskoch sú lúky aj stromy posiate nie len Tesco igelitkami

Dokážem si predstaviť, že bezdomovci, čo otravujú na parkovisku, alebo postávajú pri centre, by možno radi prijali za pár korún, či potraviny malú prácičku. Mohli by vyčistiť tento kúsok plochy, odpratať všetok odpad, nech už je majiteľom pozemku ktokoľvek. Imidž si môže získať obchodné centrum už len tým, že mu nebude ľahostajné ani blízke okolie a zároveň svojim spôsobom pomôže životnému prostrediu aj žobrajúcim. Sú to však len tipy, ktoré mi prišli na um ako prvé. Ale možno by stačil aj príklad z krajín západnej Európy. Stačí jeden, čo úmyselne odhodí tašku do rúk vetru a dostane príkazom vyčistiť to celé.