Na Slovensku vstupuje do platnosti Objektívna zodpovednosť

0
1088

Dnes vstupuje do platnosti inštitút objektívnej zodpovednosti. V praxi to bude znamenať, že každý jeden vodič je zodpovedný za svoje vlastné vozidlo, a za vozidlo je zodpovedný jeho majiteľ. Pri chytení tak už nebude možné nahlásiť, že vtedy a vtedy šoféroval vozidlo Jožo Vakuš z Malaciek, ktorý pritom neexistuje. Každý jeden vodič motorového vozidla teda zodpovedá nie len za svoju jazdu, ale aj za to, komu vozidlo požičia.

Pokuta až domov
Pokiaľ vodiča nameria radar pri prekročení rýchlosti, nemusí už riešiť, či majiteľ vozidla je v tej chvíli naozaj aj vodičom vozidla. Dokonca sa nemusí majiteľ vozidla ani dozvedieť o nejakom priestupku, až príde domov fotografia z cesty, s viditeľnou EVČ a priestupkom. Nechýbať bude pokuta a výzva na zaplatenie. Identický systém funguje napríklad v Nemecku už viac ako 10 rokov. Aj slovenskí vodiči boli neraz prekvapení, ak v Nemecku spravili priestupok, prípadne ktokoľvek s ich vozidlom a domov im dorazila hoci o dva mesiace fotografia aj so zvýrazneným priestupkom. Hranice teda predpokladajme nebudú problém ani pre slovenskú políciu a zahraničných vodičov.

Požičať vozidlo môže byť ťažšie
Oddnes môže byť väčší problém požičať si vozidlo od známych. Ešte včera tatko požičal synovi auto a pokutu platil syn, dnes už príde tatkovi pokuta domov. A z toho nebudú synátor ani otec veľmi nadšení, najmä ak o požičaní tatko nevedel, keďže je už týždeň na dovolenke v Turecku.
Zvýšiť by sa mohli ceny požičovní vozidiel, istotne sa však budú meniť obchodné podmienky spoločností, ktoré prenajímajú vozidlá. Tie budú zohľadňovať možnosť spôsobenia priestupku nájomcom, aby všetky pokuty nezostávali na pleciach prenajímateľa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ