Na diaľnici D1 už funguje max 110 km/h a rozostup vozidiel

0
1694

Na diaľnici D1 začali fungovať novinky a to rozostup vozidiel na 70 metrov a rýchlosť 110. Ako to vyzeralo v tento prvý pracovný deň na D1 si hneď aj povieme. Okrem toho, že pred Sencom bola doprava naozaj okolo hodín šiesta až siedma zhustená, rozostup nefungoval, nieto ešte priamo na diaľnici medzi Trnavou a Bratislavou. Samozrejme, že po každej značke oznamujúcej rýchlosť 110 bola oznámená aj nutnosť dodržiavať rozostup vozidiel 70 metrov, lenže na takú značku nie sú naši vodiči zvyknutí. Veď na čo by aj?

Dnešné ráno: pokoj na cestách pomerne prevládal počas celej trasy. Až tesne pred Bratislavou sa možno jeden kamionista zbláznil, keď zámerne prechádzal pomerne dlhú chvíľu a bezdôvodne naraz v dvoch pruhoch. V okolí Trnavy však pokoj. Zmysel značiek nutnosti zachovať vzdialenosti vozidiel akoby dochádzal len málokomu. Ak ste stretli na celej trase na vôbec čo i len trochu šialenca, zväčša šlo o poľského vodiča. Atmosféra bola však na iné dni pokojná. Dá sa povedať, že zníženie rýchlosti povedie k poklesu nehôd. Dávali si mnohí vodiči pozor. Okrem toho dopravný servis jedného aj druhé rádia za sebou informovali, že mobilný radar striehne niekde po blízku. Človek sa však dnes na ceste zdržal o niečo viac než obvykle.


Nuž a niekoľko názorov nakoniec:

To muselo stáť!
Značiek, ktoré oznamovali 110-tku a pár metrov za ňou aj rozostup (spolu s obrovskou bielou značkou niekde pred Sencom, ktorá mala z hora nakreslené autíčka a aj pre blbcov vyjadrovala, čo ten rozostup znamená) bol bohato. Ich nainštalovanie a zrušenie starých muselo poriadne stáť.

Vodička na diaľnici
Dojal ma tiež článok na SME.sk ako ich redaktorka zažila 130 na diaľnici keď jej zhasol motor. Článok, ktorý nezvyčajne redaktor SME písal vo svojej osobe „„Ja som bol, potom som urobila toto, nevedela som atď“ bol celkom dramatický. Opisoval okolnoswti zlyhania auta a pocity s myšlienkami. Obavy autorky textu z nárazu alebo prekážania na ceste boli svojim spôsobom správne, ale nakoniec fotografia, ktorá zobrazovala auto v bezpečí od cesty aspoň 3 metre bokom, to bol gól. Z textu by asi každý pochopil, že auto zastalo len na vyliatom asfalte, čo cestárom trochu ušlo bokom a spravilo to akurát parkovisko pre nákupný vozík. A ono nakoniec nie. Fanúšikovia tohto článku možno potom s opatreniami na diaľnici súhlasili, aby sa zaistilo väčšie bezpečie.

Tak opäť cez dedinky!
Cesta vraj nie je stále dokončená, na diaľniciach sa pracuje. Diaľničné známky majú byť zas na budúci rok drahšie. Diaľnica má byť cesta pre rýchly presun. Zdá sa však, že znižovaním rýchlosti opäť dostane zmysel prechádzať si to cez dedinky.

Diaľnice by nám pomohli, ale čo keď…
Investori majú radosť, keď sú diaľnice. Majú ako dopraviť materiály, majú ako odvážať hotové výrobky, dodávatelia majú prístup k odberateľom. Len dobré a rýchle cesty pomôžu všetkým regiónom a zamestnanosti. Prilákajú investorov aj do odľahlejších častí Slovenska, ale akoby sa na to ani nepozeralo. Nedeje sa stále nič a ak áno, zväčša len horšie.

Kde vlastne naškrabali tú trojprúdovku?
To boli časy, keď sa Slovensko mohlo pochváliť, že má trojprúdovú cestu. Len čo však každý okúsil jej tri slávne prúdy, alebo o nich počul, bolo to tak na hanbu. Trojprúdovky vo svete sú naozaj trojprúdovými cestami s bezpečnými šírkami pruhov a nejde občas o život ako u nás. Naša trojprúdová cesta medzi Trnavou a Bratislavou vznikla výškrabom priestoru v strede a premaľovaním farby na starej ceste. Už keď sa cesta stavala, dúfal nejeden vodič, že tie priúzke šialené pruhy na diaľnici sú len dočasné. Kde že predbežné, ale stále. Z vlastnej skúsenosti môže mnoho vodičov hovoriť, ako sa im jazdí na našej trojprúdovke.

Ako to chcú merať?
A rozostup 70 metrov sa chce merať ako? Nemalo tých 70 metrov zmysel, keď vládla 130-tka? Prečo až teraz, keď sa ide pomalšie? Ak nevedia ako, môžu inšpirovať tým videom z youtube kde sa skateboardista nechal ťahať za autom. Spolujazdec nech má lano 70 metrové a keď bude sedieť na kapote nasledujúceho auta s napnutým lanom, je to v poriadku. Ale čo mi laici vieme… veď kvalitnému radaru by nemal byť problém nastaviť zobrazenie vzdialenosti vozidiel medzi sebou aj pri meraní ich rýchlosti….