Môžete ochorieť na koronavírus po uštipnutí komárom

0
1392

Ak existuje jedna vec, na ktorej sa väčšina z nás zhodne, je to, že komáre sú jedným z najotravnejších stvorení živočíšnej ríše. Plemená komárov sú nemilosrdne účinné pri šírení potenciálne smrteľných chorôb vrátane horúčky dengue, žltej zimnice, Ziky a austrálskeho vírusu Ross River. Komáre môžu byť takými účinnými nosičmi chorôb, že nepriamo môžu každoročne spôsobiť smrť viac ako pol milióna ľudí. Takže s letom hneď za rohom je pravdepodobné, že ste si položili otázku: Mohli by sa komáre stať ďalším nosičom, cez ktoré sa môže šíriť koronavírus?

Vedecký pracovník Cameron Webb zo Sydney vysvetľuje že komáre hryzú teplokrvné jedince ako sme my, pretože na výživu svojich vajíčok potrebujú výživu nachádzajúcu sa v našej krvi. Aby však bolo možné niekoho infikovať, komáre musia najprv poštípať ďalšie zviera – alebo inú osobu – ktorá má chorobu. Týmto spôsobom môžu prenášať veľa chorôb,  avšak, komáre nemôžu prenášať veľa vírusov vrátane vírusov zodpovedných za HIV a Ebolu. Webb tiež hovorí, že síce o COVID-19 toho veľa stále ešte nevieme, je nepravdepodobné, že by ho mohli prenášať aj komáre.

Webb vychádza z odborných informácii o novom koronavíruse, ktoré tvrdia, že sa prenáša z človeka na človeka, malými kvapôčkami z nosa alebo úst, keď infikovaná osoba kašle alebo vydychuje. Osoba sa môže tiež infikovať dotykom niečoho kontaminovaného kvapkami chorej osoby. Aj napriek tomu, že sa vo vzorkách krvi koronavírus vyskytuje, Webb tvrdí, že dôkazy naznačujú, že komáre nemôžu prenášať vírus.

„Neexistujú žiadne správy o akomkoľvek prenose koronavírusu na človeka komármi,“ uviedla pre spoločnosť Fox News, odborníčka na infekčné choroby Mary Schmidt. „Keby to bola cesta prenosu, spozorovali by sme ju na Strednom východe, už pri respiračnom ochorení MERS, ktorý bol rovnako spôsobený koronavírusom.“

Úrady však tvrdia, že budú naďalej sledovať situáciu čo sa týka komárov.

Čítajte tiež: