Mohutný Boeing pristál na nesprávnom (malom) letisku, teraz nemôže odletieť

0
1581

Dream lifter Kansas accidentMohutný Boeing 747 Deamlifter, ktorý slúži na prepravu veľkého nákladu a časti iných lietadiel, pristál omylom na inom letisku, než pôvodne chcel. Teraz nemôže vzlietnuť, pretože na vzlet potrebuje 3 kilometre dlhú dráhu. Letisko Plk. Jamesa Jabaru – Kansas, kde nakoniec lietadlo pristálo omylom už 20. novembra pred polnocou miestneho času, má len 1,8 km dlhú dráhu, čo na vzlet nestačí a je tu niekoľko rizík aj pri odľahčenom stroji. Pristáť malo na letisku základne vzdušných síl McConnell, ktoré je neďaleko. Komplikovaný manéver by sa mohol podariť len v prípade úpravy množstva paliva dostatočnej na prelet na správne letisko, s čím tabuľky pri vzletoch doteraz nepočítali. Potreby vzletov sa totiž počítajú na naložené lietadlá nákladom a aj s plnou nádržou. (ilustračná foto: Wikimedia )

Záhadou je, ako je možné, že pilot pristál napriek opakovaným preletom na inom letisku. Každé pristátie sa totiž kontroluje s kontrolnou vežou a na pristátie potreboval povolenie, napríklad pre prípady, kedy by bolo na dráhe iné lietadlo. Sú určité postupy, ktoré majú vylúčiť takéto prípady a predsa sa tak stalo. Teraz hrozí, že lietadlo budú musieť odtiahnuť. Odtiahnutie takto ťažkého stroja však bude nákladné, pretože rozobratie dielov a ich preprava po cestách po precíznom odpojení elektrických nosičov, stĺpov, káblov, stromov a mnohého iného, bude stáť spoločnosť Atlas Air nemalý balík.

Aktualizácia článku 22. november:  lietadlu sa nakoniec podarilo vzlietnuť a odletieť na správne letisko. Podarilo sa to najmä vďaka odľahčeniu od nákladu a paliva. Vzletová dráha dlhá 1,8 kilometra tak nakoniec stačila.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ