Mladí počítačoví kriminálnici ničím nezvyčajným

1
1510

Dnes sme na TV JOJ mohli opäť počas krátkych správ vidieť informácie o kauze 13 ročného chlapca, ktorý si vyrobil podvodný web s SMS súťažou s logom Euronics. Aj TV JOJ aj včera v hlavnom spravodajstve TV Markíza uvádzali, vraj sa na internete objavila informácia, že pôvodcom je malý chlapec. Áno, samozrejme. Veď sme boli s touto informáciou prví a dlho jediní, na internete sa teda objavila a to ani nedalo zabrať zistiť to. Mohli v televízií povedať, kde na informáciu narazili, ale to by zas bola pekná reklama pre nás, čo sa asi len tak nestane. Medzičasom sme našli náš článok skrátený a upravený dokonca s vlastnými myšlienkami skopírovaný na jednom serveri, kde sme sa ani nedočkali odpovede, prečo nám skopírovali nie len článok, ale aj odkaz na náš nahratý obrázok. Bez odpovede článok stiahli, nuž OK teda. Nebudeme sa v tom ďalej vŕtať. Keď už ale niekoho inšpirujeme, tak nech je táto inšpirácia aj uvedená.

Mladí skrátka na webe fungujú…
Mladí užívatelia internetu dokážu často viac, ako tí starší. Mladí si menej dávajú pozor. Pri dlhšom pátraní by sa istotne aj vám podarilo nájsť zopár blogov, kde si môžete stiahnuť pesničky zadarmo, od 50 centa cez Žbirku a ešte si tam dieťa zavesí komplet adresu aj s telefónom. Boli roky, keď som takýmto mladíkom radšej napísal, nech sa skúsia zamyslieť a prehodnotiť to, čo robia. Zvláštne na tom bolo, že zväčša šlo o staré zabudnuté blogy, na ktoré zabudli a asi v každom prípade poďakovali za upozornenie. Narazil som aj na celkom slušne veľký blog sprejera, kde prezentoval svoje posprejované vagóny, garáže aj steny domov. Uviedol si tam ICQ aj telefón. Aj to je svojim spôsobom riziko, podľa uvedeného emailu s koncovkou @azet.sk sa dalo veľmi rýchlo zistiť, že mladík má 15 rokov. Len minulý týždeň nám do redakcie písal veľký web na .estranky.cz, ktorý mal množstvo pirátskeho obsahu, bohaté sekcie na zaujímavo zamaskované porno, články stiahnuté z  magazin.sk a chceli veľmi výmennú reklamu so zaujimavosti.net. Zvláštne bolo, že opäť emailové koncovky odhalili vek redaktorov na  16, 16 a 15 rokov. Pozrite sa na warez fóra, s kýmkoľvek z tých väčších uploaderov sa dáte do reči, pochopíte, že je to dieťa. Nie všade sa dá zistiť aj vek, niekedy to odhalí ICQ, no tam sú často veky nadhodnotené.

Žiaden odborník ani hacker
Ak si teda televízia myslí, že nejakí neplnoletí kriminálnici a piráti na webe sú naozaj niečím vzácnym, sú na veľkom omyle. Dokonca včera amatérsky počin SMS súťaže ohodnotili ako čin človeka, ktorý sa neskôr môže buď v tomto celom zdokonaliť, alebo môže ísť o človeka veľmi talentovaného, ktorý svoj talent môže pozitívne využiť. Ak by sa autor týchto slov v éteri len zamyslel, možno by pochopil, že mladík nevynašiel nič a odborníka to z nejako nijako nespravilo. Skôr naopak, mám dojem, že sa týmto prípadom vystraší a nebude to viac opakovať.

Aj ďalší „zločinci“
Nedá mi aj ďalej spomenúť viacero prípadov, kde sú deti tými, čo narobia vrásky na čele autorom programov, hier, a článkov. Minulý rok sme riešili vykradnutie článkov jedného salónu a čajovne. Autor tam pripravil naozaj krásne čítanie o rôznych kultúrach, meditácií a množstvo textového obsahu o orientálnej kuchyni a čajoch. Toto všetko sme dokázali nájsť ako inak skopírované na iných stránkach a medzi nimi aj čajovňa v celkom inom meste. Príklad je aj tu už spomínaná stránka WOW.n-games.eu, ktorá je od roku 2005 stále obeťou plagiátorov. Po skontaktovaní s plagiátormi (u tých, čo sa neodmietali baviť) išlo v každom jednom prípade o chlapcov vo veku od 12 do 16 rokov. Nestalo sa, že by bol niekto starší a vedzte, že zistiť vek nebýva veľmi ťažké. Žiaľ, to, že kopírovanie článkov z iných webstránok je tiež trestný čin, poškodzujú sa nie len pozície stránok s originálnym obsahom, ale hlavne sa poškodzuje vo viacerých smeroch samotný originálny autor, je podľa mnohých vec výsmechu… Niečo také ťažko pochopí nemenovaný mladík, ktorý nenávidí náš blogmagazín a vysmieva sa akýmkoľvek článkom, kde hovoríme o nejakých právach a krádežiach, lebo podľa neho sme len hlupáci s absurdnými nárokmi. V poriadku, tak sme.
Je to zaujímavý človek, podľa ktorého fylozofie čokoľvek čo sa dostane na internet už sa automaticky stáva vecou verejnou. O tom by sme naozaj mohli viesť bohovsky rozsiahle diskusie, či má vôbec toto tvrdenie logiku, aj keď niečo na tom žiaľ pravdy je (pokiaľ berieme do úvahy reálne skúsenosti poškodených a tých vysmiatych…). Ak by táto fylozofia mala byť tou, ktorá bude panovať, potom nech teda skončia všetky webstránky, projekty, popisy produktov firiem, ich vlastné preslovy, ich vlastné fotografie, vypracované témy a články, ukážky prác a množstvo ďalšieho obsahu, ktorý je podľa tohto názoru už verejný. Kde by sme sa dostali, ak by sme sa mali podriadiť múdrym rečiam, ktoré spolu s urážkami voči našej redakcii vlastne popierajú akékoľvek práva. Čiže ak ja som autor, ktorý sa týždeň potrápi na dobrom článku k jedným stránkam a zverejním ho na moje stránky, je absolútne v poriadku, že si tento článok stiahne tridsať ďalších stránok, bez povolenia, vedomia, hocičoho, zmaže moje meno a pridá tam svoje. Je potom absolútne v poriadku, že nikto pre ten článok už nemusí zavítať na moju stránku, ale priživí sa na ňom niekto absolútne iný. Podľa tohto názoru je úplne dokonca v poriadku, že zlodej plagiátor získa všetok rešpekt za vykonanú prácu na článku, ktorý ani nie je v skutočnosti jeho. Pokiaľ si však ja uvedomujem hodnotu svojej práce, snaženia a hodnotu článku a nájdem zlodeja, ktorý si ho skopíroval, považujem za normálne a úplne samozrejmé, že si budem žiadať svoje práva chrániť a kópiu mojej práce okamžite zmazať. Pokladám za normálne, ak som niečoho autor a nehodlám tolerovať niekoho iného podpísaného pod tým, čo vytvorím.

Comments are closed.