Michael Schumacher sa vraj prebudil a prehovoril k fanúšikom! Podvod

0
2591

Facebook praje podvodníkom a rôznym pochybným aplikáciám. Upozornili sme už na autonehodu Rytmusa, ktorá sa ako vírus šírila medzi ľuďmi na ich nástenkách, na veľké hady, smrť Mr. Beana a rôzne iné podvody. Dnes nachádzame opäť rovnaký podvod, no tentoraz využíva udalosti, ktoré sú verejne veľmi dobre známe. Slávny pretekár Formuly 1 Nemec Michael Schumacher je viac ako tri mesiace v kóme. Automobilový svet a svet fanúšikov tohto jazdca sledujú a reflektujú na správy o jeho stave, prípadne ďalších ľudí aspoň zaujíma a bude zaujímať, či sa jeho stav zlepší.

Schumacher sa prebudil, podvod

Zvrátený internetový podvod
Naozaj až zvrátené konanie neznámeho podvodníka však pokračuje aj s menom Michael Schumacher. Teraz sa na Facebooku šíri grafika s textom „Michael Schumacher se probudil z komatu, promluvil k fanouškům!! VIDEO ZDE!!“. Na niečo také s radosťou kliknete, pretože čakáte naozaj video, ktoré má byť po kliknutí a chcete vidieť, ako jazdec vyzerá po dlhých mesiacoch kómy. Zvedavosť je typická ľudská vlastnosť a to práve využíva ďalší zo série Facebook podvodov.

Podvodný facebook a Schumacher

Šírite ho ďalej
Tak ako mnohé iné, aj tento sa podobá navlas na ostatné. Po kliknutí sa dostávate najčastejšie na stránky s českým hostingom na poddoménu, či článok skrytý niekde na halvnej stránke za lomítkami. Stránky kopírujú dizajn a farby Facebooku, čo samotný Facebook prísne zakazuje a ide o porušenie viacerých práv. Ďalej využívajú prvky, ktoré sa len snažia vyvolať dojem, že sa niečo načíta, alebo je nutné niečo potvrdiť. Po kliknutí na nejakú časť z týchto stránok je vyvolaná reakcia, ktorú nevidíte. Vo vašom mene na vašej nástenke pribudne príspevok, akoby ste toto video zdieľali. Práve ste niekomu zarobili ďalšie peniaze za impresie reklamy.

Bráňte sa
Činnosť v pozadí, ktorú môžeme nazvať ako formu vírusu, je však zvrátiteľná. Pokiaľ ste klikli na tento podvodný web, zmienku a vaše zdieľanie odkazu k nemu nájdete vo svojom profile v ľavých paneloch celkom dole. V časti „Recent akvitity“ alebo „Posledná činnosť“ nájdite danú špinu a odstráňte ju. Prvou obranou je však prestať veriť všetkému na Facebooku. Pokiaľ sa dostávate na falošné stránky, rýchlo preč bez klikania na ich obsah. Dôvod, prečo to robia je najčastejšie stále ten istý. Pre zábavu, alebo pre peniaze (z reklamy).

Záhada vyriešená, rovnako ako dôvod celej veci – peniaze
Vysvetlenie celej veci je jednoduché. Užívateľ, ktorý necháva odkaz na seba v pätičke stránky a predáva túto aplikáciu vám tento script poskytne. Uvádzanie kontaktu na seba môže mať za následok ešte väčšiu záplavu podvodov a šialeností najmä zo strany pochybných firiem a portálov, ktoré potrebujú nahrabať návštevnosť aj nekalou cestou… Tento konkrétny prípad funguje naozaj zábavne (rýchlosťou zistenia, na čo to a ktorý server potreboval), až nechutne. Najskôr vás nasmeruje na stránky: http://www.giftik.lenzabava.eu/ap3.html (pozor, neodporúčame návštevu stránok), čo je len maskovanie a až následne existuje redirekt na stránky: http://nenudsa.sk/gif/23022014104514/?q=52 (pozor, neodporúčame návštevu stránok), pričom je evidentné, komu o čo šlo. Cieľové stránky obsahujú obrovské až prehnané množstvo reklamy, ktoré vytvára zo stránky neprehľadný reklamný priestor prinášajúci financie. Iný dôvod ani neexistuje, pretože z prvých stránok neexistuje úžitok a redirekt je nemenný od vzniku celej veci. Využitie farieb Facebooku a vytvárania nebezpečenstva zámeny je pritom posudzovateľné ako protizákonné. Umiestňovanie podobných scriptov a ťahov proti ľuďom je dokonca mimo pravidlá množstva slovenských hostingových služieb. Zneužiť práve zdravotný stav Michaela Schumachera chce nie len odvahu a bezcitnosť, ale v prípade Facebooku a použitia podvodnej aplikácie to chce najmä prázdnu hlavu.

Pripravil kolektív autorov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ