Máj 2011: Sčítanie obyvateľstva a osobné údaje

0
1673

V máji 2011 nás čaká veľké sčítanie obyvateľstva opäť po jednom desaťročí. Niečo podobné už prebeha v Indii a v niekoľkých ďalších krajinách aj v EÚ. Možno sa tak dozvieme, že nás je 7 miliárd, človek nikdy nevie. O sčítaní obyvateľstva nás bude informovať spot v televízií a v tlači. Kým v niektorých krajinách sa sčítava len ľud, inde to spoja aj s prehľadom ekonomiky, hospodárstva, s prehľadom zdravotného stavu obyvateľstva ale aj vzdelanostnej úrovne v jednotlivých oblastiach. Viete, čo to znamená pre nás?

13. mája sa začne počítať každý človek na Slovensku, každý byt a dom. Výsledky majú kázať, ako sa kde žije a môžeme z nich očakávať aj prípadné zmeny v riešení niektorých otázok. Najmä tak štát získa prehľad o tom, v akých pomeroch sa kde žije, a kde to treba vylepšiť. Tlačivá budú pritom v anglickom, rusínskom, rómskom aj maďarskom jazyku, samozrejme okrem slovenského.

Dovoľte mi citovať stránky portal.statistics.sk: „Sčítanie je pre každého obyvateľa Slovenskej republiky príležitosťou, právom prispieť k tvorbe uceleného obrazu o demografickej a sociálnej situácii i životných podmienkach obyvateľstva Slovenskej republiky. Tento obraz je potrebné poznať o. i. preto, aby bolo možné prognózovať ďalší vývoj spoločnosti. Na druhej strane v sčítacích tlačivách neexistujú žiadne povinné a nepovinné otázky, ako sa to niekedy mylne vysvetľuje. Sú len tzv. povinné a odvodené témy, ktoré sa podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 763/2008 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov museli alebo mohli zapracovať do sčítacích tlačív z dôvodu už spomínanej medzinárodnej porovnateľnosti zisťovaných štatistických údajov. Odpovedať na všetky otázky v sčítacích tlačivách (A. Údaje o obyvateľovi, B. Údaje o byte, C. Údaje o dome) je teda pre občanov Slovenskej republiky povinnosť, ktorá im vyplýva zo zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov. „Každý, kto je povinný poskytnúť údaje …, ich poskytne úplne, správne, pravdivo a včas…“
Takže právo alebo povinnosť? Žiaľ z toho, čo je na stránkach štatistického úradu napísané, nie je možné pochopiť jednoznačnú odpoveď.

Názor na to všetko:
Nemalo by byť vo formulároch uvedené meno. Nikde by ste ho nemali uvádzať, aspoň to hovoria aktuálne informácie. Za to po vás budú chcieť údaje ako trvalé a prechodné bydlisko, dátum narodenia, vierovyznanie, vybavenosť domu, typ obydlia, či máte záchod, kúpeľnu, televíziu a čo ešte všetko… + niekoľko desiatok podrobností, ktoré už so sčítaním obyvateľstva a domov vôbec nemajú nič spoločné. Po pravde, stačilo by hociktorému šikovnému človeku zistiť, na koho sedí prvých 10 odpovedí a má možnosť o človeku vedieť čokoľvek zo súkromia, vyznania, finančných možností a podobne. Komisári, ktorí budú prechádzať domácnosti majú byť aj ľudia z ľudu, ktorí prejavia záujem, môžu nimi byť Slováci spĺňajúci zákonné podmienky a oni sami tak majú možnosť nahliadnuť do dotazníka, alebo ho sami môžu za obyvateľa na jeho požiadanie vyplniť. V podstate potom váš sused, známy z videnia, alebo skrátka človek z rovnakého mesta má tak prístup k zaujímavým údajom. Priznáme sa, že máme doma 7 počítačov, z toho 4 nefunkčné notebooky a štát nám zvýši dane. Priznáme sa že máme dva rozpadnuté domy, ale vyznieme ako pracháči.
Po pravde však aj mňa samého zaujíma, aké budú výsledky, koľko nás na Slovensku je, koľkí majú doma internet, mobil, či je pravda že máme u nás 1,3 mobilu na osobu a či má naozaj každá tretia rodina auto.

Otázne je, koľkí podvodníci a zlodeji sa už dnes pripravujú na úlohu komisára, aby mohli prechádzať domy a byty. Koľkí dôchodcovia budú takýmto ľuďom dôverovať, pozvú ich na kávičku, dnu, medzi dvere a stihnú prísť o úspory. Tiež už teraz vidíte, čo všetko sa bude diať a čom budú môcť kriminoviny na JOJke zas točiť reportáž?