Kupujete novú doménu? Pozor, aby nemala ban na Googli či Facebooku

0
1400

Pred kúpou novej domény je občas dobré skontrolovať, či nie je blokovaná niektorými službami, ako následok porušovania nejakých podmienok, legality obsahu, či slušného správania. Bežne sa totiž stáva, že nadšený človek kúpi celé stránky, či doménu a následne plánuje prevádzkovať webstránky. Čaká ho však nemilé prekvapenie, keď zistí, že predošlý majiteľ domény robil neplechu, za čo si vyslúžil zablokovanie a zlé hodnotenie. Po čase, keď doménu prepustil, alebo Vám web predal si síce spravíte všetok obsah aj dizajn po svojom, no všetky negatíva viazané na doménu vám zostávajú. Niečo podobné sme mali na našich stránkach www.cestovanie.net, kde v minulosti niekto hazardoval s nepovolenými obchodmi spätných odkazov a po našom prevzatí sme boli za tohto prekupníka stále považovaní my. Niečo podobné zažíva aj stránka, ktorá Facebook potrebovala na posilnenie fanúšikovskej základne, no momentálne to môže akurát tak celé zabaliť.

Facebook môže stránky tiež blokovať
Aj Facebook môže zablokovať nevhodné stránky. Momentálne sa napríklad stránky www.LIKEIT.sk snažia spustiť svoju prevádzku, no všetko stroskotalo na celkom začiatku. Facebook totiž hlási pri akomkoľvek pokuse poslať odkaz www.likeit.sk priateľom, zverejneniu na stránkach facebooku, či v nejakej skupine, hlásenie o blokovanom webe. Čo je však náramne vtipné a celkom typické pre facebook, je množstvo absurdných chýb v centre pomoci, ako problém riešiť. Toto hlásenie, že odkaz Facebook nezverejní, lebo ide o blokovanú stránku vzniklo za čias bývalého majiteľa webu, ktorý zrejme používal techniky a praktiky nepovolené facebookom. Dnes za to pykajú noví majitelia, ktorí doménu LIKEIT.sk získali ako nezaplatenú a zrušenú bez obsahu. TO znamená, že ani voľná doména stále nie je výhra.

Kontaktovať Facebook chce mnoho nervov
Toľko nervov, ako keď chcete kontaktovať priamo Google. Pokúsite sa použiť tento odkaz do facebooku, vybehne správa o tom, že stránka je zablokovaná a ponúkne dva odkazy, ako vec riešiť. Ani jeden odkaz v prípade českej verzie facebooku nefunguje. V prípade anglickej verzie nefunguje odkaz druhý. Ide o ten odkaz, ktorý by mal smerovať niekam, kde sa možno voči blokovaniu ohradiť. Neúspešne. Keďže facebook možno naschvál znemožnil priamy kontakt, je takmer nemožné nájsť formulár, kde napíšete váš problém. Pri pokuse hľadať v pomocníkovi váš konkrétny problém nedohľadáte nič ani len trochu podobné a pri otázke, „Pomohla Vám táto nápoveda?“ dávam možnosť „Nenašiel som môj problém“, ktorá je nakoniec i tak ničoho platná, keďže Facebook zobrazí len nešťastne preloženú skomoleninu o tom, že časom sa na to pozrie, alebo niečo v tom zmysle. Nakoniec po hodinke pátrania miesta, kam by sa dalo napísať sa dostanete na odkaz: http://www.facebook.com/help/contact_us.php?id=164405897002583, kde stále nie je záruka, že si vás niekto všimne.

Následne ban od Googlu či Facebooku je vždy vecou dočasnou. Avšak aby vec dočasnou bola je nutné sa postarať o túto dočasnosť a kontaktovať službu s požiadavkou odblokovania. Veľa šťastia každému, čo sa bude snažiť domôcť sa svojich práv a očistenia novej domény od zla z minulosti.