Križovatky hlavného mesta okupujú žobráci… a zrejme aj Rumuni

0
1368

V priebehu minulého týždňa sme merali autom cestu cez Bratislavu niekoľko krát. Výnimočne pripravený fotoaparát a nálada zozbierať nejaký námet na článok sa skĺbili do chuti sa vrátiť k téme, o ktorej sme už písali už dávnejšie. Situácia sa potom na chvíľu upokojila, no vrátila sa teraz a v niekoľkonásobne väčšej miere.
V podstate len počas 4 dní jazdy po hlavnom meste sa naskytlo niekoľko príbehov toho, čo sa dá na našich križovatkách a parkoviskách nájsť. Niektorým nie je život milý, iní sa neboja ani strápniť. Veď posúďte sami.

Jedno ráno, križovatka v Ružinove
Každé ráno v blízkosti Tomášikovej ulice prichádza predavač Nota Bene, akoby Ján Gordulič v tmavej verzii, no v tento deň chýbal a nahradila ho novinka. Prichádza k okienku mladá zrejme Rumunka, niečo zamrmle a drží v ruke kartónový papier s fixkou napísanou vetou „Som mladá mamička a nemám peniaze…“. Ceduľku držala hore nohami a pri lúštení písma už naskočila zelená. Na križovatke oproti zas žobral muž len s jednou rukou a pri skláňaní sa k okienkam sa vždy chytil za miesto, kde bola kedysi ruka, asi aby tak veľmi ľudí nevystrašil.

Žobráčka

Poobedie v blízkosti zimného štadiónu O. Nepelu
Čističi okien nelemovali naše križovatky už niekoľko rokov, alebo sme len na nich nemali veľké šťastie. Objavili sa teraz. V čase, keď občas aj poprší, sa snažili presvedčiť vodičov stojacich áut, že potrebujú umyť okno. Zelená tu je pre nich zrejme dostatočne dlho na to, aby stihli okno umyť, inkasovať peniaze a ešte ho aj zotrieť. Pri pokuse umyť auto rýchlo je vysoké riziko zranenia, zrážky autom od vedľa, alebo aj riziko nadávok vodiča vodičovi, keď na zelenej stojí a čaká kým mu zmiznú z pred auta.

Čističi

V centre mesta na krátkej červenej
Na križovatke v priamom centre mesta, kde je červená len veľmi krátko, sa k okienkam pristavoval chlapík podobný na herca Seana Penna vo vyššej a chudšej tmavšej verzii. S vystrčenou rukou to prešiel pomerne veľmi rýchlo. Spomalil len pri otvorených okienkach na strane vodiča. Vlastne počas celej jeho akcie sa ospravedlňoval, a to aj blatníkom dlhších áut. Bez vesty by ho však mohol ktokoľvek zraziť.

Celý článok nájdete v celkom novej sekcii / podstránke BRATISLAVSKE.ZAUJIMAVOSTI.net, orientovanej len na Bratislavu a okolie, v ktorej sa budeme venovať zaujímavostiam, problémom a rôznym témam týkajúcim sa práve tejto lokality. Budeme radi, ak nás pri hľadaní článkov z tohto regiónu navštívite práve tam. Rovnako tak radi uvítame vaše postrehy, pripomienky a aj námety na články, akcie v bratislavskom kraji a podobne.