Konská „električka“ v austrálskom Victor Harbor funguje dodnes

0
2625

Konské železnice sú dnes skôr raritou. Stretneme sa s nimi len výnimočne. Jedným z pozostatkov minulosti, ktorý funguje bez výraznej zmeny dodnes sa nachádza aj v južnej Austrálii v meste Victor Harbor. Konská železnica, ktorá prechádza po móle a moste až k ostrovu Granite, je tu prevádzkovaná spolu s 8 koňmi výhradne plemena Clydesdale. Založená bola v roku 1867 ako nákladná železnica. Až od roku 1894 sa rozhodli zaviesť osobnú dopravu, keďže nákladná už nemala význam a využitie. V roku 1954 celé mólo zrekonštruovali, avšak zrušili koľaje, ktoré do roku 1986 neobnovili. Následne až počas 150. výročia južnej Austrálie vznikol nápad obnoviť konskú železnicu po móle až k ostrovu Granite, čím vytvorili miestnu atrakciu pripomínajúc slávu koní, ktoré písali históriu.

Austrália, konská železnica

Austrália, konská železnica
Kôň ťahá vozeň po koľajach. Kráča pritom po protišmykovej pevnej podložke, ktorá tvorí priestor medzi koľajami.

Plemeno Clydesdale
Ťažnými koňmi na tejto železnici sú plemená koní Clydesdale, pochádzajúce zo Škótska z rovnomennej farmy. Clydesdale je v histórií známe ako „plemeno, ktoré postavilo Austráliu“. Plemeno bolo registrované v roku 1877 a čoskoro na to sa začalo s jeho vývozom do Austrálie a na Nový Zéland. Bohaté využitie pri výstavbe, ťažbe vďaka jeho sile a vlastnostiam funguje lokálne aj napriek mechanizácií dodnes.

Konská železnica bola predchodcom klasických električiek. Kým u nás ňou nazývame dopravný prostriedok na koľajach ťahaný koňmi, všade inde vo svete je to pojem električka (u nás používame slovo električka, ktoré vyplýva zo slova elektrina, čo presne nesedí s ťahaním koňmi). Anglicky ide o „tram“, v Čechách majú „tramvaj“.

Foto: Ian W. Fieggen, Mussklprozz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ