Narastajúci konflikt medzi ľuďmi a krokodílmi spôsobuje niekoľko faktorov:
V posledných desaťročiach významne narastajú počty ľudí napadnutých krokodílmi. V tomto prípade nejde iba o akési štatistické skreslenie, ale o holý fakt. Konflitk rastie, situácia je komplikovaná a ovplyvnená radom skutočností.
Rast populácie zvierat
Jedným z dôležitých faktorov, prečo krokodíly napádajú čoraz viac ľudí, je narastajúca populácia krokodílov od šesťdesiatych až sedemdesiatych rokov. V mnohých krajinách sa presadil regulovaný lov krokodílov a neskôr aj ich kompletná ochrana. Tento stav je dobre zdokumentovaný napríklad v Austrálií u krokodíla morského (Crocodylus porosus). Platí aj pre ďalšie štáty, najmä africké, napr. pre krokodíla nílskeho (Crocodylus niloticus).
Nový Zéland sa do roku 2050 zbaví všetkých nepôvodných dravých zvierat
Konflikt kríženia záujmov
Omnoho viac však narastá ľudská populácia a šíri sa aj do miest pôvodne neosídlených. S rastúcou populáciou rastie aj potreba vody a tým aj množstvo napadnutí. Pre suchšiu klímu, degradované malé toky a ustupujúce mokrade sú ľudia nútení sa sťahovať k väčším vodným tokom a plochám (napríklad prípad jazera Malawi). Tu je opäť nebezpečenstvo útokov oveľa vyššie. K tomu pristupuje aj kríženie záujmov ľudí a krokodílov v prípade, že sa plazy „preťahujú“ s rybármi o ryby. V prípade rybolovu sú evidentne vyššie škody na rybárskych sieťach, do ktorých sa krokodíly často zamotávajú a potrhajú ich. Ľudská činnosť krokodílom priamo aj nepriamo nepochybne škodí. A to najmä vysušovanie toku a chemické znečistenie.
Prirodzený inštinkt prežitia
Útoky na ľudí sú často vysvetľované tým, že vody sú po intenzívnom lovení bez rýb. Krokodíly nemajú čo žrať a sú nútené zaobstarať si ľudskú potravu. Vzhľadom na to, že u krokodíla nílskeho tvoria ryby len asi tretinu potravy, nie je situácia tak jednoznačná. Krokodíl je potravinový oportunista a živí sa tým, čo je v danej chvíli dostupné. A tak tam, kde nie sú krokodíly lovené, prestávajú byť plaché a môžu si na ľahko dostupnú potravu v podobe ľudí zvyknúť.
Na Slovensku je to tak… Zviera ako hnuteľná vec
Ľudský nerešpekt a zabíjanie
Na rozdiel od iných potenciálne ľudožravých zvierat (napr. šeliem) vyvolá zabitie človeka krokodílom často zabitie nielen jedného konkrétneho zodpovedného jedinca, ale rovno celej miestnej populácie plazov. Krokodíly sú tak v miestach, kde nie sú chránené územia a nemajú kam ustupovať (napr. na Madagaskare) v nebezpečenstve vyhubenia. Vzťah domorodých ľudí k týmto plazom je obecne premenlivý. U austrálskych domorodcov je k dávnym totemovým zvieratám prechovávaná dodnes stála úcta. No takí Afričania, snáď s výnimkou posvätných krokodílov v Burkina Faso, majú ku krokodílom veľmi negatívny vzťah. Zrejme už vymizlo staré povedomie o tom, akú dôležitú rolu krokodíly zastávajú v celom ekosystéme.
Čítajte aj:
Nechutné stredoveké praktiky: Liečenie časťami zvierat
Exotické zvieratá v stredovekom Uhorsku: Druhá časť