Komu darovať 2% z daní a ako tieto percentá poukázať na správnu vec

0
2457

V týchto dňoch mnohí z nás riešia daňové priznanie a aj tí, čo ho bežne neriešia, stretávajú sa s ním v prípade zamestnania u svojho zamestnávateľa. Je to už niekoľko rokov, čo majú zamestnanci možnosť poukázať dve percentá zo všetkých daní na charitu, alebo na účty rôznych organizácií. Tí, čo tieto peniaze nepoukážu nikomu, pomôžu štátnej pokladnici, respektíve prípadným zmenám o ktorých daňovník ani nemusí vedieť. Výnimočné totiž nie sú prípady, kedy zamestnanec poukázal dve percentá aj bez toho, aby o tom vedel. Rozhodnite sa preto sami, komu darujete 2% zo svojich daní. Na Slovensku sa o tieto percentá uchádza viacero spolkov a organizácií, občianskych združení a mnoho iných.

FO daňové priznanie a 2 percentá z daní
Daňové priznanie a miesto pre vyplnenie organizácie pre 2%z daní, © foto: TM

 

Kde hľadať?
Nechceme priamo odporúčať, či percentá poukázať na charitu, psí útulok, záchranu detí, alebo opatrovateľské domy. Niečo správne by sme mali robiť pravidelne a toto je jeden zo spôsobov, ktorý nestojí ani najväčšieho skeptika a mrzúta nič. Skúste si nájsť vhodnú organizáciu na týchto dvoch stránkach, ktoré sú zároveň zoznamom organizácií:

http://rozhodni.sk/
http://www.dvepercenta.sk/

Tieto peniaze, ktoré tvoria pomerne slušnú čiastku z vašich daní sú počítateľné a odovzdateľné len vtedy, pokiaľ presahujú sumu 3,32 EUR, v minulosti to bolo rovných 100 SKK. Alebo môžete podporiť aj rôzne spolky dobového tanca, šermiarov, rytierov, sokoliarov, kultúrne objekty a mnoho ďalšieho. Pri väčšom cielení aj malých čiastok sú organizácie schopné nakupovať prístroje, zlepšovať život psíkom, chorým deťom, dôchodcom, neraz sa zvládnu nakupovať farby na premaľovanie miestností v organizáciách, ide o peniaze používané na chod a fungovanie občianskych združení.

Ako poukázať 2% z daní?
Zamestnávatelia a firmy majú na takýto úkon svoje účtovné oddelenie. V prípade, ak daňové priznanie vykonáva váš zamestnávateľ a jeho účtovné oddelenie, skrátka len pošlite údaje organizácie, ktorej chcete percentá poukázať, vášmu mzdovému oddeleniu, respektíve mzdovej účtovníčke. Ak si daňové priznanie vypĺňate sám, venujte pozornosť strane č. 10 a bodu XIII. ODDIEL – VYHLÁSENIE o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona. Okno v poli pre podpis podpíšte a nižšie vypíšte všetky potrebné časti ako IČO organizácie, Právna forma, Obchodné meno (názov organizácie) a to všetko paličkovým písmom, pokojne aj perom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ