J&T reklama „Hovorí sa, že…“ A čo sa mám teraz?

0
2150

Bolo to len nedávno, keď som sledoval televíziu a s nemým úžasom sledoval reklamu, a aj keď už dávno bolo po nej. Z počiatku som myslel, že pôjde o nejaký druh žartu zo strany tejto finančnej skupiny. Alebo len o niečo, čo bude vysvetlené o pár reklám ďalej v rozdelenej reklame. Nestalo sa tak. Reklama, ktorá akoby sa vysmievala alebo pohŕdala bežnými ľuďmi. Poviem to rovno, chudobnými ľuďmi. Nezaoberám sa tým, prečo a ako sa vytvára podobný druh reklamy, ale skôr len nad tým, prečo práve taký slogan. Je mi jedno ako bol myslený, ide mi o to, ako ho nevnímam len ja.

Čo by malo byť zlé na tom, byť bohatý? Vôbec nič. To vedia všetci. No na verejnosť to vybaliť, to vie asi len reklamná agentúra, čo si nechala nabaliť vrecká originálnou reklamou. Dnes určite nie je ľuďom do smiechu, nie každému sa chce radovať a skutočne nie každý má prácu. Aj keď zazneli správy o malej náprave situácie a zvýšenému odbytu slovenských výrobkov, stále to nie je koniec krízy a o prácu prichádza stále viac ľudí. A práve v tomto čase, keď si aj televíziou kráti chvíle mnoho ozaj chudobných, dostáva sa nám rovno pred oči a do uší akoby až výsmech, lebo ako reklama hlási: „Bohatým nechýba nič,… byť chudobný je zlé,… je skvelé byť bohatý…“ a najúsmevnejšie je, keď si pritom spomemeniete na niekoľkých z tých, čo sú bohatí, lebo niekoho spravili chudobným.

Bežná banka je tu pre klientov. J&T banka je tu pre bohatých, alebo akoby oni tvrdili, pre tých, čo chcú byť bohatý, aj keď byť bohatý by chcel každý. Len pokrytec povie že nie. Pretože za peniaze si kúpite aj šťastie, aj zdravie. Je hlúposť tvrdiť opak. Ideológia časov, keď spokojnosť s prázdnym vreckom a „súdružníctvo“ malo ukázať, že chudobní sú všetci a tým sú vlastne bohatí, je dávno za nami. Máme otvorené oči. Každý chce peniaze a niektorí ich aj naozaj potrebujú.

Bežná banka (viem, že sa opakujem) je tu pre klientov. Aj slogan, a celá reklama je na to riešená. V reklame J&T vidíte len nič nerobiaceho snoba, váľajúceho sa v kresle, v bazéne, či niekde na mieste, o ktorom si mnohí len snívajú. Snaží sa dokázať, že tí, čo si nemôžu dovoliť takto vylihovať, sú naozaj len zo spodnej kasty, a to sme zväčša my ostatní. Mám z celej reklamy pocit, že v celej tejto banke nájdeme len snobov, namyslených chamtivcov a nie je to teda nič pre nás, obyčajných ľudí. Možno je to len prvotný pocit z toho, čo je z reklamy cítiť. Alebo len preháňam. Tak či onak, vždy sa nájde niekto, čo ma bude presviedčať, že som hlupák ja, a chytajúc ma za každé slovo či frázu, mi bude sa snažiť dokázať, že som to celé len hlúpo pochopil. Bohužiaľ pochopil. Nie som klientom J&T a nie som bohatý. Nie som bohatý finančne. Som bohatý inak. Mám najhodnotnejšieho človeka v mojom živote, bez preháňania, zveličovania, v plnej vážnosti. Hoci z bohatstva vo vzťahu a lásky sa nenasýtim, bez toho si už život nepredstavím.

Nie som bohatý, tak mám skrátka aspoň vlastný názor.