Jarné upratovanie, neporiadok a striekačky od heroínu

1
1990

Prichádza jar, niektorí obyvatelia sídlisk začnú s jarnými poriadkami, ak už neupratovali v nedeľu či dnes. Za minulú jeseň, zimu aj približujúcu jar sa na sídliskách objavilo všeličo. Aj na sídlisku v Bratislave nášho kamaráta sa upratovalo. V okolí jedného výčnelku, trochu zastrešeného, ktorý poskytuje úkryt niekomu na vykonanie potreby alebo „potreby“, našli zaujímavý nález. Čísla a zoznam nálezov na ploche 2 x 3 metrov hovoria za všetko. Pár fotografií vám ukáže dve zo spomínaných striekačiek ležiacich priamo na betóne na očiach.

– celkovo 11 použitých striekačiek dvoch druhov,
– 8 z nich aj s ihlou,
– dve z nich mali ešte hnedastý obsah,
– 8 obalov od striekačiek po blízku,
– 4 oranžové kryty na striekačky;
– celkovo asi 20 zakrvavených servítkov, vaty (rôzneho dáta)
– jeden leukoplast
– 4 plechovky od piva,
– 2 od nealka,
– jedno tričko,
– podivné pliešky rozstrihané na kúsky,
– 2 centy,
– množstvo lístia a výkalov
– niekoľko ohorkov cigariet
– dve rozpadnuté igelitky
– množstvo ďalšieho neidentifikovateľného odpadu.

Striekačka od heroínu

Je naozaj smutné, že ponechanie striekačky na mieste, kde to veľmi často žije deťmi, najmä keď vonku nie je sneh, je pre niekoho celkom bežná vec. Buď pre jedného človeka opakovane, alebo pre viacerých ďalších. Veľmi malá tenká ihla tvorí veľké riziko. Ak dieťa striekačku nájde, je zvedavé. Priznávam sa, že ja sám som mal problém rozpoznať, či má striekačka ihlu alebo nie. Ostrá dokáže zraniť nie len pri priamom vpichu ale aj prejdením po nej prstom. Môže niesť nákazu, ale nemusí. Ponechali tieto veci na mieste prístupnom deťom, vzdialené len 3 metre od cesty s chodníkom, oddelené len kríkmi a stromčekami. Kým niektoré smeti sem zavial a uväznil vietor, striekačky tu ponechal človek. Nebolo by správne riešiť tieto striekačky ako všeobecné ohrozenie ľudí? Pri pichaní človek na nich musí nechať odtlačky a drogy užívajú zväčša problémoví ľudia. Nebolo by na mieste tvrdo riešiť aj tento problém?

Striekačka od heroínu

Nie, kde že. Naša vláda a zákonodarcovia budú radšej pre jednu streľbu vymýšľať tvrdé zákony proti každému so zbraňou, zvyšovať DPH, a iné. Radšej bude naša polícia dávať papuče pri nemocnici za státie z 14 centimetrov na tráve, len čo si na 3 a pol minúty odbehnete kúpiť dôležité lieky. U nás sa radšej bude riešiť čokoľvek iné okrem toho, čo by sa riešiť malo. Problém toho, že sa na uliciach povaľujú istotne ešte tisícky striekačiek sa nerieši. Rozprávanie známeho zo Stavbárskej ulice z Vrakune hovorí, že bežne striekačky našiel vo vchode pri pivniciach okrem iných nálezov. Osobne sa mi podarilo nájsť ich niekoľko na iných miestach krajiny. Vie vôbec človek, ako sa zachovať a čo s nimi iné spraviť okrem vhodenia do koša? Nie!

Väčší záber Striekačka heroínu

Vedia rodičia ako naučiť deti ostražitosti? Ako ukážu dieťaťu, čo nemá robiť, ak nemajú po ruke striekačku a ani obrázok či internet? Škoda, že nič takéto sa na škole nedozvedia, pokým sa výnimočne neobjaví nejaká beseda s políciou, alebo sa nerozdá nejaký leták. Videli ste vôbec niekedy nejaký leták, ktorý by varoval deti pred chytaním a hraním sa so striekačkami, ktoré nejakí grázlovia len tak nechajú vonku? Dnes ráno som sa pozrel na miesto, kde ešte pred pár dňami ležali dve striekačky vedľa seba. Desaťroční chlapci tadiaľ prebiehali, čo sa hrali na skrývačku. Možno ich to tam doteraz nelákalo, lebo tam bola špina. Alebo si ich dovtedy nevšimli. Pamätám si na prípad dievčatka, čo striekačku našlo v drevenom domčeku so šmýkačkou a dopichalo si ruku. Je to naozaj úžasná zodpovednosť. Sfetovaný človek by mal niesť za svoje činy rovnakú zodpovednosť ako ktokoľvek iný. Ak voláte na políciu, čo máte so striekačkou robiť, dajú vám inštrukcie, alebo si po ňu prídu? Čo myslíte?

Fotografie: DD pre zaujimavosti.net, fotografie vyhotovené pred upratovaním majú v zábere len dve striekačky. Zdroj nepotreboval fotiť viac, stačí že dostatočne veľa susedov spomínanú zbierku videlo a boli zhrození.

Comments are closed.