Islamské krajiny oslávia Ramadán 2015 od 18. júna do 17. júla

0
3224

Ramadán Islam náboženstvo LuxorRamadán je najvýznamnejší sviatok v islamských krajinách a vyznávaný je v rovnaký čas všade v islamskom svete. Takzvaný pôstny mesiac bude v roku 2015 trvať od 18. júna do 17. júla, prípadne v niektorých krajinách ako napríklad v Saudskej Arábii do 18. júla 2015. Sviatok nemá stále obdobie, pretože sa riadi lunárnym kalendárom o niekoľko dní kratším, než je náš klasický kalendár. Ramadán v roku 2016 zas pripadne na termín od 6. júna do 5. júla 2016. Významný sviatok, ktorý sa nedá veľmi porovnávať s našimi sviatkami, prináša povinnosť zdržania sa jedla, pitia a iných pôžitkov počas dňa. Formuje pravú islamskú spoločnosť, ktorá formou milodarov pomáha slabším, svojim spôsobom očisťuje človeka a posilňuje vieru. Ramadán je jedným zo základných pilierov islamu, a jeho záver je spojený s neraz bohatými oslavami, pri ktorých sa bohatší delia s chudobnými.

Dovolenka v islamských krajinách
Dovolenka v islamských krajinách patrí dlhodobo medzi najvyhľadávanejšie ciele. Mimo Chorvátsko, Grécko a Taliansko už veľa cieľov poriadnej prímorskej dovolenky nie je. Populárne sú Egypt, Tunisko, Turecko, Jordánsko, Spojené Arabské Emiráty, alebo Maroko. Ramadán spája všetky arabské a islamské krajiny (pozor, ide o rozdiel a preto by sa mali tieto krajiny rozlišovať). Dovolenkári by sa preto mali pripraviť na možné skutočnosti týkajúce sa Ramadánu.

Ramadán pre dovolenkárov
Letoviská navštevujú aj samotní domáci z vnútrozemia, ktorí taktiež radi trávia čas pri mori. Počas pôstneho obdobia pre nich nemá zmysel veľmi cestovať a využívať služby stravovania hotelových rezortov. Záver sviatku je však iný. Oslavy a hodovanie býva v kruhu rodiny, najbližších, ale aj na dovolenkách a preto je nutné počítať so zvýšeným záujmom o ubytovanie v hoteloch práve v okolí termínov od 17. júla. Najideálnejšie obdobie na pobyt je tým pádom predtým, pretože neskôr môže byť problematické pre väčšie rodiny, skupiny priateľov, ale bližšie k termínom vôbec nejaké izby. Výhodou je skorý nákup dovolenky, ktorý by mal zaistiť konkrétny hotel a letovisko. Niektoré cestovné kancelárie svoju ponuku zájazdov predstavili

Vedeli ste?
Napriek negatívam, ktoré na islamské náboženstvo padajú vďaka niektorým skupinám, ktoré ho pochopili nesprávne, je potrebné spresniť, že islam v skutočnosti káže náboženskú toleranciu a dokonca káže páchanie dobrých skutkov. Počas Ramadánu je váha páchaných dobrých skutkov niekoľko násobne vyššia, než počas iných mesiacov.

foto: ilustračná snímka z Luxoru, Egypt