Internetové reklamy nás sledujú zámerne, ale občas aj šokujú

0
1018

Bežný čitateľ na internete nepochybne zažil, že mu pripadalo, akoby ho reklamy sledovali. Na viacerých miestach sa totiž začali objavovať reklamy podľa jeho záujmov, alebo stránok, ktoré navštívil. Zámerne nebudú nasledovné riadky písané rečou, ktorú mnoho z vás nenávidí, ale budú písané laicky. Informácií o fungovaní reklamy totiž vlastne ani nemožno nájsť v „lajčtine“ tak azda aspoň trochu čitatelia spoznajú, o čo tej reklame teda ide…

Ak si predstavíme, že bežne sa na Slovensku a v Čechách používajú systémy ako Google Adwords, alebo aj menšie ako je Crimtan, tieto systémy vedia docieliť cielenie reklamy, čo pre vás čitateľov vyzerá akoby vás reklamy sledovali alebo sa snažili čítať myšlienky.
Sledujete fóra o oblečení, hľadáte šaty na ples, prechádzate obchody a keď už si šaty objednáte, zájdete na stránky o zdraví a na boku sa začnú zobrazovať reklamy na oblečenie. Pritom nikdy tam také reklamy neboli. Aj na tých prvých miestach, kde ste boli, sa objavili reklamy, no tie vypočítali, že ak hľadáte oblečenie, nasledovné reklamy by už mohli byť práve o tom. Rovnako tak niečo podobné zažijete, ak sa venujete webom a software, no sadnete si na počítač, kde sedáva sestra, miláčik Paris Hilton a Barbie. Na niekoľkých stránkach počas vášho surfovania sa naozaj môžu objavovať ešte reklamy „riešené do ružova“ ale len čo prejdete niekoľko webov IT zamerania, zmenia sa aj reklamy.

Dôvod je jednoduchý
Sledovanie vašej práce pre účely reklám sú bežnou praxou moderného internetového marketingu. Najmä je však systém vytvorený tak, aby sa vám nezobrazovali reklamy na stránkach o pohrebníctve od spoločností ponúkajúcich extrémne zážitky. Alebo aby sa nestalo, že pri hľadaní informácii o vašej grafickej karte vám nezobrazovalo reklamy na záhradníctvo. V skratke, ide o to docieliť zobrazenie reklamy relevantné, a teda tým ľuďom, kde je vyššia pravdepodobnosť, že ich vôbec využijú a systémy natrafia na potenciálneho klienta. Relevantnosť vychádza aj zo samotného webu, na ktorom reklamu vidíte. Web má len kód reklamného systému a systém mu zobrazuje reklamy.
Avšak aj samotná prítomnosť reklám je nutnosť. Stránky ako napríklad tie naše fungujú len z reklamy. Prevádzka stránok stojí nemalé peniaze, najmä ak ide o náročnejšie väčšie stránky. Iná vec je reklama, ktorá vybehne na celý web, nedá sa vypnúť a musíte nájsť malý krížik, ktorým sa jej zbavíte. Aj to je dôvod, prečo pár priateľov celkom zanevrelo na dve týmto preslávené červené stránky na Slovensku. Ale to je už iný príbeh…

Tento systém vie aj zábavným spôsobom zlyhať
Nedávno som hľadal DVD Krteček pre synovca v dobrej cene. Mal som zámer nájsť viacej miest a zistiť, koľko vlastne Krtečkov na DVD vyšlo. Pobavila ma jedna reklama, ktorá sa zobrazila na boku jedného webu. Sľubovala mi zbaviť krtkov z mojej záhrady a zachrániť mi tak úrodu. Pritom ja práve nejakého krtka chcem, ale na DVD. Ďalší prípad je tiež zábavný, aj keď smutný. Môjho kamaráta sestra založila blog o potkanoch, starostlivosti, chove a odchove. Z počiatku sa jej aj darilo, chuť písať ju držala, no len čo blogovací systém nasadil reklamy, začalo sa peklo, ktoré zapríčinilo zánik webu. Dôvod sa dá vysvetliť aj načrtnutím vzhľadu a tiež obsahu tých reklám. Stránky boli plné informácií a obrázkov potkaníkov a na reklamách na boku webu šialene blikalo „DERATIZACE, hubení potkanů snadno a rychle“ a podobne. Trochu dosť drsná reklama na stránke, ktorá bola celá o láske k týmto tvorom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ