Krásna Hôrka: verejnosť sa môže zapojiť do zbierky a vrátiť hradu krásu

0
1671

Hrad Krásna Hôrka, ktorý postihol ničivý dvojnásobný požiar tento víkend je zničený. Prišiel o všetky strechy, mnoho zariadenia, viacero replík a originály vzácnych zbraní. Nenávratne sa zničilo niekoľko miestností, múrov, ako aj zariadenia. Ak by k tomu prišiel aj dážď, skaza je dokonaná. Pri pohľade na dymiace ruiny sa pochopiteľne tisli slzy do očí nie len miestnych, ale aj zamestnancom hradu a neskôr aj mnohým pri televíznych obrazovkách, čo mali možnosť vidieť túto katastrofu. Všetko vraj zapríčinili dvaja chlapci z osady, ktorí sa teraz boja vychádzať z domu pre prípadnú odplatu. Na verejnosti by sme našli mnoho ľudí, ktorí by veľmi radi pomohli pri opravách hradu. Z národnej hrdosti, z ľútosti, alebo len z lásky k hradu a našej histórii. V týchto dňoch z niektorých hradov naozaj odchádzajú zamestnanci pomôcť Krásnej Hôrke presťahovať exponáty a vzácne zbierky do blízkeho kaštieľu Betliar a ďalších zariadení. Keďže poistka by mohla pokryť rekonštrukciu, stále sa nerieši aj obnova viacerých replík, zariadenia, a zabezpečenia ďalšej bezpečnosti hradu.

Zbierka
Tak ako v minulosti sa často ľudia skladali národnou zbierkou na výstavbu pamätníkov, alebo sa spoločnými silami poskladali na stavbu kostola v obci, či v okrese, tak budú môcť aj dnes občania pomôcť hradu finančnou pomocou v ľubovoľnej sume. V minulosti neexistovali účty a tak prinášali aj tí najchudobnejší farárovi, či starostovi peniaze osobne. Dnes to máme ľahšie. Ak ktokoľvek chce pomôcť a vlastnými rukami to nejde, môže pomôcť aj hradu na bankovom účte s koncovkou štátnej pokladnice, kam financie hradu spadajú, konkrétne na číslo: 7000 443 743 / 8180
Krásnej Hôrke tak môžeme aj my bežní občania pomôcť vrátiť slávu a krásu, o ktorú ju pripravila nerozvážnosť a hlúposť dvoch nespratníkov. Slovák dnes môže byť hrdý len na málo vecí, o jednu z tých mála vecí sme takmer úplne prišli.