Hoax o narukovaní Slovákov do armády a zabíjaní ľudí

0
2010

Tank Vojna armádaDo redakcie nám posielate odkazy na hromadne šírený článok o povolávacích rozkazoch a narukovaní do armády. Hlúposti v tomto článku, ktorý tak veľmi vystrašil niekoľko mladíkov a potešil tých akčnejších, sa hromadne šíria na Facebooku. Straší pritom aj rodičov, ktorí nevedia rozoznať hlúposť od reálneho článku, ktorý prináša reálne riešenie veci. Branná povinnosť nefunguje tak, ako popisuje znepokojivý článok. Článok a informácie šírené cez internet upozorňujú, že muži majú poslednú šancu odmietnuť vojenskú službu, inak v hroziacej vojne budú nútení narukovať a zabíjať ľudí. Hoci moderné vojny nie sú bezvýhrane vždy o zabíjaní ľudí, článok má stopercentne jasno v tom, že každý bude zabíjať a kto nepodpíše prehlásenie, bude zabíjať, alebo bude zabitý. Typický hoax pritom využíva fakty, ktoré sa týkajú len brannej povinnosti a ešte k tomu pozviera celkom rýchlo osobné údaje každého vystrašeného. (foto: freeimages)

O čo vlastne ide
V prípade presvedčenia o tom, že nie ste schopný a nedokážete z vnútorného presvedčenia zabiť človeka, naozaj nemusíte nastúpiť na výkon vojenskej služby. Za normálnych okolností. Avšak pokiaľ je krajina napadnutá, naše hranice prekročia cudzie vojská a nastane vážna bezpečnostná situácia, nastáva výnimočný stav, kedy sa štát a jeho obrana riadi celkom inými pravidlami. Vtedy ide o vojenskú obranu krajiny. Článok spomína výrok Róberta Fica o pravdepodobnosti vojny na Ukrajine. Autorom hoaxu, ktorý sa tak dobre šíri medzi Slovákmi, stačil jediný výrok na vyvolanie internetovej paniky… a samozrejme závratnej návštevnosti.

Ide o zbieranie osobných údajov
Radi by sme upozornili na neštandardné správanie portálu, ktorý túto správu šíri. Hoci článok nevzhľadného formátovania je stručný, obsahuje aj formulár na stiahnutie formuláru na vypísanie žiadosti. Aby ste to stiahli, potrebujete zadať osobné údaje do online formulára. V žiadnom prípade nepokladáme za normálne, aby pri stiahnutí formuláru na žiadosť, alebo prehlásenie, ktoré sa netýka portálu, ale má sa týkať nejakej zložky typu Armáda SR, boli vyžadované takéto údaje. Nie ste povinný nikde na podobných stránkach zadávať svoje osobné údaje, skôr naopak. Mali by ste byť veľmi ostražití. Spôsob, akým táto stránka funguje však považujeme za nebezpečný. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že tieto údaje budú ďalej zneužívané na iné účely, pretože tu nastáva zber týchto údajov za účelom celkom iným, ako je popisovaný v článku. Vec budeme sledovať, a rovnako tak aj ďalšie médiá, mimo nás, s ktorými sme v kontakte. Dajte si preto pozor na poskytovanie osobných údajov práve týmto stránkam.
Dodatok redakcie: ak aj nejde o zbieranie osobných údajov, je vysoko neprofesionálne a neštandardné, aby k formulárom a prehláseniam bola cesta cez zadanie toľkých osobných údajov. K zberu osobných údajov bezpodmienečne dochádza, pretože formulár je viditeľný, online a podmieňuje ďalší obsah.

Hovorí sa, že bojovať za svoju krajinu je pre mnohých poctou. Ak si predstavím našu prírodu, lesy, devy a mládencov v krojoch, ľudovú tvorbu, ovce, zelené lesy, drinu na poliach… za tieto tradície to je česť. Na druhej strane, bojovať za svoju krajinu je zároveň bojovať za papalášov, machrov ťažkého kalibru, našich politikov, našu politiku a systém, ktorý poctivých ožobračuje. Následne rozmýšľate nad tým, či má vôbec výraz „pocta bojovať za svoju krajinu“ dnes nejakú vnútornú silu a či vôbec dodáva pocit hrdosti.