História kondómov. Prvý gumený kondóm bol z bicykla

0
4168

Všetko má svoju minulosť. Áno, aj tie „ponožky“, čo sa navliekajú na penisy, prešli vývojom. Toto je história kondómov. 

71293195 - condoms in liquor stores in angle of image blur ,world aids day

História kondómov

Kondómy sú stará škola

Poriadne stará. Prvé  kondómy existovali už v dobách pred našim letopočtom. Nachádzajú sa dokonca na jaskynných maľbách. Ani zďaleka sa nepodobali na dnešné kondómy, no je nepochybne zaujímavé, že už jaskynní ľudia obaľovali svoje penisy rôznymi materiálmi.

Neboli vždy hladké

Prvý zdokumentovaný kondóm bol vyrobený z viacerých kusov látky, ktoré boli ručne zošité dohromady. Zrejme to nebol najlepší pocit, keďže nešlo o dokonale hladké materiály. Aj efektivita tejto ochrany je otázna.

Krok vpred vďaka vulkanizácii gumy

Charles Goodyear prišiel v roku 1839 s prelomovým objavom. Zistil, ako spracovávať kaučuk tak, aby bol pružný. Tento proces nazval vulkanizácia gumy a umožnil veľký posun aj vo výrobe kondómov.

Prvý gumený kondóm bol z bicykla

Prvý kondóm z gumy bol vyrobený v roku 1855. Vytvorili ho z plášťa bicyklovej pneumatiky. Bol teda doslova tenký ako plášť na kolese. Sex s ním neznie ako veľká zábava.

Neboli vždy legálne

Do roku 1918 bolo používanie kondómov v USA protizákonné. Až latexové kondómy sa stali bežnou súčasťou života.

Latex priniesol revolúciu

V roku 1920 vyrobili prvý latexový kondóm. O desať rokov neskôr otvorili prvú výrobnú linku na automatizovanú produkciu prezervatívov. Tie veľmi rýchlo vytlačili z trhu dovtedajšie gumené kondómy. Boli totiž tenšie, oveľa príjemnejšie a navyše aj lacné.

30128283 - arad, romania - september 14, 2012 durex condoms and durex play intimate lubricant filling up the frame studio shot

Vďaka Britom za lubrikant

Prvý kondóm s lubrikantom vznikol až v roku 1957 vo Veľkej Británii. Muži si už na svoje penisy nemuseli pľuť ani ich do ničoho namáčať. Toto bol tiež priam revolučný krok.

Kondómy ako reakcia na AIDS

Predaj kondómov výrazne stúpol po zistení, že vírus HIV sa prenáša sexuálnym stykom. Ľudia začali používať ochranu nielen preto, aby sa vyhli otehotneniu, ale aj z obavy o svoje zdravie.

Osemdesiate roky priniesli pestrosť

Osemdesiate roky sú desaťročie zábavy, čo sa odrazilo aj v kondómovom priemysle. Dovtedy sa používal viac-menej jeden typ kondómov. Zrazu sa však spoločnosti začali predháňať v pestrosti ponuky. Na trh sa dostali kondómy rôznych farieb, príchutí a štruktúr, aké poznáme aj dnes.    

Existuje aj ženský kondóm

Vedeli ste, že v roku 1937 vyrobili aj kondóm pre ženy? Hoci nie je veľmi rozšírený, vyrába sa dodnes. Jeho úspešnosť však nie je taká vysoká ako pri klasickom kondóme. Aj pri perfektnom použití je riziko počatia päť percent. Ak ho neumiestnite správne, hrozba otehotnenia stúpne na 21 percent.

Trh s kondómami je obrovský

Dopyt po kondómoch je najväčší v histórii a to aj napriek tomu, že ľudia používajú aj iné spôsoby ochrany ako napríklad antikoncepčné tabletky či nie úplne efektívnu metódu „predčasného vytiahnutia“. V roku 2015 sa na celom svete predalo 6 miliárd kondómov. Očakáva sa, že toto číslo bude rásť, pretože každoročne rastie predaj v Ázii, Afrike a na Blízkom východe.

Čítajte tiež:

Ako umelá inteligencia naruší náš svet

Nechránený sex. Tieto riziká väčšine nenapadnú

Čo sa deje pri prvom bozku


Zdroj: http://www.lovepanky.com/flirting-flings/wild-secrets/history-of-condoms