História ikonických módnych kúskov: Odkiaľ sú lodičky, džínsy či trenčkot?

0
2321

Pozrite sa na seba do zrkadla a skúste si tipnúť, ktorá časť vášho oblečenia siaha do najdávnejšej histórie. Košeľa? Džínsy? Trenčkot? Lodičky? Niekedy nás možno nenapadne rozmýšľať o tom, že jednotlivé kúsky majú svoj príbeh, konkrétneho „vynálezcu,“ a že si prešli dlhým vývojom až do stavu, v akom ich poznáme a nosíme dnes. Tak sa na to poďme spoločne pozrieť!

dzinsy - historia modnych kuskov - clanky

Džínsy

Máloktorá skriňa dnes neobsahuje aspoň jedny. Stali sa jedným z obľúbeným kúskov, ktorý sa dá kombinovať takmer so všetkým. S elegantnými prvkami, rockovou koženou bundou alebo uvoľnenou polokošeľou. Samotné slovo džínsy je používané už od roku 1600. Vtedy tento výraz označoval hrubé, drsné nohavice pre manuálne pracujúcich robotníkov. Tieto nohavice boli vyrobené z látky, ktorá bola kombináciou tvilu a bavlny, neskôr nazvaná „denim“. Počas americkej zlatej horúčky, keď do Ameriky prichádzali aj mnohí Európania, aby sa pridali k zlatokopom a splnili si americký sen, žil aj známy Levi Strauss. Pôvodne mal obchodík s pomôckami pre zlatokopov, ale nadviazal spoluprácu s Jacobom Davisom a vtedy sa to všetko začalo. Ich cieľom bolo vyrábať kvalitné, odolné, spevnené a pohodlné pracovné nohavice z denimu. Obohatili ich o pevné vrecká, zipsy a medené upínadlá. Časom sa džínsy, alebo rifle, stali globálne obľúbeným kúskom, na ktorý nedajú dopustiť ani robotníci, ale ani najvýznamnejšie módne domy.

Lodičky

Ktorá dáma sa bez nich zaobíde? Skvelo doplnia outfit, predĺžia a zoštíhlia nohy, pútajú pozornosť. Za pár sekúnd ste o pár centimetrov vyššia, elegantná & chic. V 16. storočí sa topánky na podpätkoch začali dovážať z Blízkeho východu ako exotický artikel. Najprv boli súčasťou jazdeckého obleku a neskôr sa stali výsadou zámožných pánov. Dámy tento trend rýchlo prevzali, pretože sa im páčilo, ako lodička opticky zmenšuje chodidlo. Dokonca počas vlády Ľudovíta XIV. bol zákaz nosiť červené lodičky kdekoľvek inde než na kráľovskom dvore. Počas nasledujúcich storočí sa trendy menili, niekedy boli vyslovene zakázané alebo nemoderné. Svoj najväčší návrat zažili v dobe  rozmachu New Yorku a Paríža, keď sa stavali nové promenády, ulice a ľudia sa prechádzali, sedeli v kaviarňach a čím ďalej tým viac si dávali záležať na svojom imidži. Dnes sme svedkami doby, keď sa nosí naozaj všetko. S platformou i bez nej, so špičkou okrúhlou aj špicatou a s rôznymi výškami, hrúbkami a tvarmi podpätkov.

historia modnych kuskov- lodicky- clanok

Trenčkot

Ak existuje kúsok, ktorý sa hodí všetkým ženám, tak je to jednoznačne trenčkot. Kabát, ktorý používali anglickí vojaci bojujúci s vlhkým počasím, si neskôr obľúbili aj civilisti. Do módneho neba ho „vystrelili“ dve firmy, ktoré sa dodnes nevedia dohodnúť na prvenstve – Burberry a Aquascutum. Je nadčasový, pohodlný a hodí sa ku všetkému.

Našli ste niekde svojho obľúbenca, na ktorého neviete dopustiť?

Čítajte aj:

Čo je niche, alebo všetko len nie komercia

Trendy 2016: Nežná ružová a béžová v sladkom tandeme

Coco Chanel – nezabudnuteľná módna ikona

ZANECHAŤ ODPOVEĎ