Na Havaji prebieha simulácia života na Marse

0
3769

„Havajské ostrovy sa zmenili na Mars“ alebo „Marťania žijú na Havaji.“ Aj týmito titulkami by mohli média upútavať pozornosť divákov, ktorých zaujíma pokrok v snahe osídliť červenú planétu. Exotické ostrovy sa totiž stali dejiskom ďalšieho projektu simulácie života na Marse.

Simulácia na Havaji 2

Havaj patrí už dlho k miestam, na ktorom sa organizujú projekty zamerané na technologický a dokonca aj kozmický výskum. Miestne prostredie ponúka skvelé podmienky pre vedcov a ich tímy, čo sa potvrdzuje aj aktuálne. V tomto prípade ide o program NASA, ktorá využila tamojšie podmienky a zahájila tu ďalšiu veľkú simuláciu života na Marse.

 

Červená planéta je pre vedcov stále záhadou

Aj keď vďaka vytrvalej snahe mnohých vedeckých tímov spoznať charakter červenej planéty a jej podmienky (ne)vhodné pre život sme sa o Marse dozvedeli mnoho podstatných noviniek, stále to k potvrdeniu schopnosti planéty ponúknuť život podobný tomu na Zemi nestačí. Mars je proste stále záhadou a hlavy si nad ním lámu aj v NASA, kde pravidelne pripravujú rôzne projekty zamerané na spoznávanie tejto lákavej planéty.

 

Kozmonauti testujú život na Marse

Medzi najlepšie projekty, ktoré môžu o prípadnom živote na Marse povedať najviac, patria aj simulácie. Práve na Havaji prebieha aktuálne tá najväčšia, s akou kedy vôbec NASA prišla. Celkovo ide o štvrtý projekt tohto typu, ktorý je zároveň najdlhším zo všetkých a jeho zámer odkrýva aj samotný názov HI-SEAS alebo Hawaii Space Exploration Analog and Simulation. Cieľom simulácie je zistiť, či 6 vybraní vedci dokážu žiť sebestačne v izolácií a nedostatku priestoru, čo by údajne najlepšie vystihlo život v prvých mimozemských sídlach na Marse.

 

Na Havaji vytvorili podmienky ako na Marse

Keďže výsledkom simulácie má byť oboznámenie sa schopnosťami prežívať v izolovaných podmienkach a aklimatizovať sa na nový život na úplne odlišnej planéte, vedcom sa museli prispôsobiť podmienky pobytu. Na základe toho ich nasťahovali do kupoly umiestnenej vo výške 2500 metrov, kde už nežijú ani zvieratá. V prípade odchodu z kupoly s priemerom len 11 metrov musí každý z troch žien a troch mužov chodiť iba v skafandri. Za zmienku stojí aj ubytovanie, ktoré má len jedno malé okno, čo má pripomínať málo denného svetla na Marse.

 Simulácia na Havaji

Prvá časť simulácie dopadla úspešne

Jeden z najväčších programov simulácie života vo vesmíre financovaný NASA sa zahájil na konci minuloročného augusta. Projekt má trvať presne rok, čo je dostatočne dlhý čas na to, aby si šestica vedcov vyskúšala život ako na Marse a zároveň stihla vykonať pár užitočných experimentov. Aktuálne prebieha druhá časť projektu, ktorá by mohla priniesť úspech tak ako prvá polovica. Tá sa údajne podarila veľmi dobre a jej priebeh splnil očakávanie nad mieru.

Ak chce človek v budúcnosti žiť na Marse, mal by sa najprv pripravovať na nekompromisnú aklimatizáciu. Tamojšie podmienky sú totiž iné ako na Zemi a prípadných prvých usadlíkov nečakajú žiadne moderné mestá ani technológie. Náš obraz o Marse je, že planéta je prázdna a pokiaľ sa na nej bude dať plnohodnotne žiť, zo začiatku to bude život pripomínajúci dávny starovek akurát s vyšším tvorivým potenciálom obyvateľov. Havajská simulácia končí už toto leto, takže potom sa na verejnosť dostanú zaujímavé informácie o možnostiach žiť na Marse, čo nám pomôže k vytvoreniu lepšieho obrazu o tejto roky skúmanej príležitosti.