FOTOnávod: Ako vypestovať kokosovú palmu u vás doma?

0
7811

titulka

Kúpili ste si v potravinách kokosový orech a je vám ľúto ho jednoducho otvoriť a zjesť? Návody o tom, ako otvoriť kokosový orech ste už určite čítali, no viete aj to, ako si doma vypestovať kokosovú palmu? Oživte svoje bývanie exotikou a nechajte si v obývačke narásť kokosovú palmu. Aj keď to znie ako ťažko dosiahnuteľný cieľ, vypestovať kokosovú palmu je v skutočnosti veľmi jednoduché a vyžaduje si to len vašu trpezlivosť. Pozrite si tento jednoduchý fotonávod a vypestuje si kokosovú palmu doma vo vašej obývačke už dnes!

 

Chcem vypestovať kokosovú palmu, čo budem potrebovať?

  • kokosový orech, ktorý má v sebe mlieko
  • vedro s vodou
  • dostatočne veľký kvetináč
  • ľahký a priepustný substrát
  • rozprašovač na vodu

Ak chcete doma vypestovať kokosovú palmu, kľúčový je kokosový orech. Vedeli ste, že nemôžete použiť akýkoľvek orech, ktorý nájdete v potravinách? Väčšina kokosových orechov v potravinách už nie sú mladé a neobsahujú v sebe tekutinu, často mylne nazývanú mlieko. Pred tým, než si vyberiete svoj kokosový orech, ktorému vdýchnete život, najprv si ho otestujte a zatraste ním. Ak v ňom bude špliechať voda, môžete ho zasadiť. V obchodoch najčastejšie kúpite kokosové orechy bez ochranného „obalu” (viď foto nižšie), no aj tieto majú vysokú šancu na zakorenenie.

Milan Bardún, Thajsko, 2015
Milan Bardún, Thajsko, 2015

Prvým krokom je namočenie kokosového orecha do vedra s vodou na minimálne dva dni. Pokojne tam môžete orech nechať až štyri dni, nech poriadne nasiakne vodou. Kokosový orech sa začne prebúdzať, aby mohol vyklíčiť. Keďže pochádza z tropického pásma, teplo a vlhko je to, čo potrebuje na to, aby vyklíčil.

apríl
apríl

Svoj kokosový orech, ktorý bol namočený vo vedre s vodou minimálne dva dni, môžete teraz nasadiť do priepustného substrátu. Orech zasaďte tak, aby bola jeho polovica v zemi a druhá vonku. Veľmi dôležité je, aby ste s orechom nehýbali – ak sa tekutina, ktorú obsahuje, prestane prelievať, stuhne a orech dostane podnet na klíčenie. Tento proces od vysadenia až po klíčenie môže trvať až pät mesiacov, preto sa obrňte veľkou dávkou trpezlivosti. Počas týchto mesiacov orech polievajte tak, aby bol substrát vlhký, no nie mokrý. Taktiež orech sprejujte vodou, aby ste zvýšili vlhkosť vzduchu. Kokosové orechy rastú v tropickom podnebí, ktoré sa vyznačuje vysokou vlhkosťou vzduchu, a preto svojmu kokosovému orechu doma doprajte podobné podmienky.

máj
máj

 

Len čo začne kokosový orech klíčiť, jeho rast sa rapídne zrýchli a zmeny v jeho veľkosti budete môcť pozorovať každý deň. Naďalej nezabudnite udržiavať vysokú vlhkosť vzduchu, no s polievaním to preháňať nemusíte. Je veľmi pravdepodobné, že kokosový orech v prvom roku nevytvorí žiadne korene a bude čerpať živiny z výživnej dužiny, ktorú má vo vnútri.

jún
jún
júl
júl

 

Ako bude váš kokosový orech klíčiť, postupne budete mať doma vlastnú kokosovú palmu. Doprajte jej priame slnečné svetlo a dostatok vlhkosti. Počas horúcich letných dní jej taktiež dožičte pobyt vonku, no v prípade vysokých horúčav a silného slnka premiestnite palmu do tieňa, aby jej lúče nespálili pevné, lesklé listy.

Máte doma vlastnú kokosovú palmu, ktorú ste si vypestovali zo semena, alebo radšej kupujete exotické izbové rastliny v kvetinárstvach?

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokBicykel v centre záujmu
Ďalší článokRevolúcia v solárnych paneloch
administrátor stránok, autor článkov o rôznych zaujímavostiach zo sveta zábavy, vedy, zistenia a akcie...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ