Fakty a pravda o osamotenom dome na islandskom ostrove Elliðaey

0
4133

Islandský ostrov Elliðaey je na internete známy najmä zo stránok, ktoré zaujal samostatne stojaci dom v strede plochy. Neobyčajný ostrov bez jediného stromu je pokrytý len trávou. Nie je k nemu dovedená elektrická energia a ani internet. Napriek tomu na ňom stojí veľký biely dom, ktorý niektorí nadšenci nazývajú ako bývanie snov, bez moderného sveta, izolovaný od všetkého okolo. Na internete dokonca existujú informácie o tom, že má stavba patriť slávnej speváčke Björk, ktorá preslávila Island vo svete. V skutočnosti nepatrí a nikdy tejto speváčke nepatril.

Islandský ostrov a osamotený dom

Najosamelejší dom na svete
Na ostrove Elliðaey, ktorý sa od islandskej pevniny nachádza necelého pol kilometra, sa prvé stavby objavili pred 300 rokmi, kedy tu niekoľko rodín v chatrčiach obávalo priestor pri útesoch, odkiaľ lovili ryby. Chatrče neskôr zmizli a až v roku 1953 sa tu opäť objavila stavba. Budova loveckého spolku však nevydržala ani výčiny počasia a ani desaťročia nestáleho obývania. Dom, ktorý je na snímke, pochádza z roku 1985 a je vlastne loveckým zámočkom tohto spolku, ktorý na ostrov prichádza v sezónnych intervaloch na stretnutia. Na ostrove žije niekoľko voľne žijúcich zvierat, no najmä alka biela. Vodný vták s charakteristickým zobákom je hlavným cieľom lovcov, ktorí si v osamelom zámočku vychutnávajú absolútnu izolovanosť.

Elliðaey

Vodu získavajú zo zrážok v zberných nádobách a kúria dovezeným drevom. Ostrov sa formoval pred 6 tisíc rokmi sopečnou činnosťou. Podľa niektorých zdrojov je pevnina ostrova verejnosti neprístupná. Islandská vláda umožnila loveckému spolku ako jedinému užívať ostrov.

Zdroje:  www.amazingplacesonearth.com | thebeautyoftravel.com | amusingplanet.com