Facebook pomáha podvodníkom rásť: obchod s fanúšikmi rastie

0
1870

Facebook je dnes súčasťou každej väčšej firmy, podniku, projektu, činnosti aj stránky. Aj my musíme byť na Facebooku, inak prídeme o ľudí, pretože všetci sú práve tam a na bežný internetový obsah sa tak najmä mladí dostanú najskôr, ak sa o ňom niekto zmieni na Facebooku. Modrá sociálna sieť nás vie ovplyvniť, dokáže ovplyvniť podnikanie, trh, ba dokonca aj ten čierny. Kto má dnes stránky s vysokým počtom fanúšikov, ten je zaujímavý a v očiach iných vyzerá výborne. V posledných dňoch sme nahliadli do sveta až nechutne obrovského obchodu s ľuďmi. Všetci môžu byť obete podvodníkov, a pritom si to ani nemusia uvedomovať. To, že na vás niekto zarobil, si často ani neuvedomíte. Stačí pritom byť len obozretný a vôbec premýšľať, či je vôbec možné realizovať súťaž na Facebooku a naozaj aj vyhrať, či zarobiť len tým, že sa prihlásite do stoviek rôznych stránok… Dnes sa pozrieme na veľmi rozšírený spôsob, ako získať fanúšikov a zarobiť na tom. Využívajú ho špekulanti, ktorí svoju službu používajú cez inzeráty na buď rast vlastných stránok, alebo na zárobok, keď podporujú stránky cudzie. Obchod s fanúšikmi skrátka existuje a prekvitá.

Za peniaze čokoľvek
Za peniaze si dnes majiteľ malých stránok na Facebooku dokáže zariadiť stovky tisíc fanúšikov, odberateľov a aj lajkov na konkrétne fotografie, či príspevky. V očiach verejnosti môže vyzerať ako megaúspešný portál a to už za pokojne jediný deň. Stačí len hľadať miesta a mať peniaze, či kontakty na správnych miestach. Základom je vyzerať na Facebooku úspešne s vysokými číslami a tie dosiahnete len ak presvedčíte ľudí, aby k vám prišli a fanúšikmi sa aj naozaj stali. Alebo to ide nalákaním cez vidinu krásnej výhry, klamstvom, alebo len tak šikovnou lsťou, že si obete ani len neuvedomia, že sú vôbec obeťami.

Údajné súťaže, kedy je podmienkou byť fanúšikom niečoho ďalšieho
Na Facebook stránke, ktorá nepatrí pod žiadnu existujúcu a overenú organizáciu, nachádzate súťaž o veľkú vec. Podmienkou je, aby ste sa stali fanúšikom konkrétnej stránky. Dosť smutné a zarážajúce je, že s týmto prípadom sa stretávame dennodenne. Najneprehliadnuteľnejšie sú stránky ponúkajúce iPhone, alebo Samsung Galaxy v rôznych verziách. Fotografia prístroja má človeka navnadiť, že sa musí zúčastniť a stovky, či až tisíce ľudí naozaj naletia a stanú sa fanúšikmi stránky uvedenej v pravidlách súťaže. To, že táto stránka fotografiu stiahla, nemá žiadneho sponzora, sama získala fanúšikov pofidérnym spôsobom a ešte k tomu zavádza opakovaným klamstvom, mnoho ľudí ani nepostrehne. Vidina jednoduchej výhry je silnejšia. Pozrite si jeden taký prípad, kedy je povinnosťou každého byť fanúšikom nejakej ďalšej stránky.

Podvodná súťaž na facebooku

Originálna, ba dokonca celá neostrihaná fotografia, je známa na internete už viac ako rok a nájdete ju napríklad na tejto stránke gizbot.com, čiže žiadna autentická fotografia a súťaž, ale Google, zopár fingovaných viet a nefungujúca súťaž zarábajúca len niekomu. Ak by sme sa organizátora súťaže, ktorá mimochodom porušuje pravidlá samotného Facebooku, pýtali na sponzora a pôvod ceny, neodpovie a nebude mať ako vydokladovať reálne žrebovanie a vyhodnotenie. Rovnaká praktika sa opakuje neustále s ďalšími a ďalšími stránkami. Množstvo ľudí tak vytvára fanúšikovskú obec kedysi neznámej stránke v tisícoch. Stránkam rastú čísla, cena priestoru a ten, čo ponúka reklamu na takejto veľkej a úspešnej stránke (úspech vypočítaný počtom fanúšikov), potom diktuje aj podmienky. Za reklamu na stránke s 50 000 fanúšikmi si následne vypýta pokojne od 10 do 50 eur podľa rozsahu. A to je priatelia, biznis bez veľkej námahy.

Lajky a obchodInzeráty
Na webe nachádzame množstvo inzerátov, ktoré sľubujú pridanie väčšieho počtu fanúšikov. Poskytovatelia týchto služieb toto ponúkajú pomocou systémov, kde je možné zarábať kredit vlastným lajkovaním a míňať ho vďaka lajkovaním iných na vaše, či klientove stránky. Mnoho je však prípadov, kedy môžete kúpiť lajky ľudí, ktorých naláka práve takáto neexistujúca súťaž. Nedovoľte zarobiť na vás a ani na vašich priateľoch, preto pokiaľ stránky vyžadujú pomocou pochybnej súťaže členstvo v inej stránke, pokúste sa nájsť reálne pozadie vyhlasovateľa tejto súťaže. Zväčša ide o nevystopovateľnú organizáciu bez možnosti mať po ruke skutočný drahý mobilný telefón a vtedy zbystrite pozornosť. Ak dokonca uvádzajú fotografie údajných cien a tie nesú vodoznaky zahraničných serverov, prípadne ide o identické fotografie z iných portálov, potom je naozaj prekvapením, že mnoho ľudí uverí a snaží sa vyhrať.

Nie, podvodom nenazývame obstarávanie lajkov, pretože to môže prebiehať aj legálnou, slušnou a prijateľnou cestou na báze svojho rozhodnutia a dobrovoľnosti pri odporúčaní na niektorých stránkach. Dôvodom na znepokojenie je množstvo podvodných pokusov ľudí nalákať na členstvo konkrétnej stránky pomocou klamstva a rôznych ťahov, napríklad ako fingovaná súťaž, ktorá nikdy nemá reálneho výhercu.