Email: Rušička signálu zamykania a vykrádač áut

0
4704

Opäť sme dostali do schránky zaujímavý email od Vás, žiaľ škoda, že odosielateľ ďalej nereaguje, či je priamo pisateľom. Ide o pozoruhodný prípad použitia rušičky signálu zamykania vozidla, čo otvára cestu zlodejom. Email má podobu, ktorú možno zverejniť a zrejme sa poteší aj samotný pisateľ, keďže spôsobom akým vec podáva je zrejmá snaha popis problému rozšíriť. Pisateľ mal možnosť stretnúť sa so zaujímavým spôsobom vykrádania.

Pozor na vykradačov áut!!!
Netúžil som po osobnej skúsenosti, ale je tu, tak sa s ňou podelím.
V piatok pred víkendom sme išli s frajerkou a jej sestrou na našu chatu. Zastavili sme sa za jednou dedinkou na pizzu (len objednať a vziať so sebou). Na parkovisku som zastavil vedľa Škody SuperB bledomodro-fialovej metalízy s CZ značkou. Sedel tam mladý muž na krátko vyholený a tváril sa, že si pôjde zajesť. Hrabal sa dačo v batož. priestore. Bolo mu tam vidno note book. Ked som chcel zamknúť svoje auto dialkovým ovládačom nefungoval. Ešte som sa čudoval, či mi na ňom došla batéria. Strata kapacity batérií na diaľkovom sa však neprejavuje náhle, ale postupne sa znižuje reakčná vzdialenosť. Ja som nemohol zamknúť bezprostredne za sklom dverí!!! Pričom som v ten deň v pohode odomykal so vzdialenosti cca 10m!!!

Mám inštalovaný systém META s plávajúcim kódom (imobilizér, alarm, centrál v jednom)! Skúšal som to opakovane a ked nebola reakcia tak som zamkol kľúčom centrálne. (tým sa ochrana neaktivovala, len zámky) Objednali sme pizzu, mala byť hotová za 20 min, tak som šiel von k autu, že tam počkám. Vo vnútri som sa zdržal možno 2-3 min. Všimol som si že SuperB bolo opačne preparkované (prednou časťou k výjazdu s parkoviska – stále vedľa mňa) a zadné dvere za vodičom na mojom aute sú otvorené a chlapík kľačal kolenom na zadnej sedačke môjho auta. Pobehol som a medzi tým chlapík vyšiel von – zatváral dvere. Spýtal som sa ho, že čo to má znamenať, on, že mi zatváral dvere vraj boli otvorené. Haluz ako vyšitá… Zrakom som skontroloval, či sú veci na mieste. V kufri som mal PC, pod sedačkou vzduchovku a prietokový elektrický ohrievač vody na chatu.Všetko bolo na mieste. Tak som si sadol do auta a zavolal som baby nech prídu. Potom som si všimol, že frajerkina sestra nechala pod nohami vzadu svoju kabelku. Medzi tým sa SuperB pohlo s otvorenou zadnou kapotou, aby nebolo vidno značku. Baby došli a keď som povedal čo som videl, skontrolovali kabelku – zistili, že zmizla peňaženka a mobil. Detaily sú zbytočné. Chlapíka sme ešte videli ako v dialke zastavil auto zavrel kufor a odišiel. Všetko robil pomaly, aby nebudil pozornosť.

Nebudem komentovať, že také veci sa v aute nenechávajú, vie to každý. Napokon som mal hneď zostať v aute keď mi nešlo dialkové a zostali v aute hodnoty. Ale spôsob ako je možné sa do auta dostať neuzná ani poisťovňa ani polícia. Bez škrabanca na zámku a dverách „vybieli auto“. Značku ŠPZ sme nezistili a keby aj, nemusela byť pravá a kto vie kto je vlastníkom auta – šofér to byť nemusí. Dôležité je, že ked superB odišlo, dialkové mi opäť 100% funguje aj alarm, aj centrál aj imobilizér. Aleš.

Záver: Rozšírte prosím záver v záujme poctivej časti obyvateľstva – ak sa Vám stane, že auto náhle nejde zamknúť dialkovým ovládačom (ktorý inak fungoval) je isté, že dakto v blízkosti má rušičku signálu. Zostaňte v aute alebo preparkujte niekde ďalej – mimo dosah rušičky. Kde aktivácia bude fungovať. Nie som odborník na zabezpečovacie systémy mot. vozidiel ale jedno je isté, výrobca META používa plávajúci kód, asi aj iné moderné systémy tak pracujú.
Tzn., že systém sa nikdy neodomyká, ani nezamyká tým istým kódom – mení sa. Do takto aktivovaného systému sa nemôže zlodej dostať bez toho, aby mal v rukách Vaše diaľkové ovládanie, ktoré prvotný kód vyslalo. Preto ochranu možno zrejme obísť tak, že sa zabráni jej aktivácia rušením signálu, následne manuálne zamknutie vozidla nie je už prekážka. Zlodej vyšle univerzálny signál z PC cez Bluetooth, WiFi alebo akého ďasa a odomkne si auto. Je možné, že dnes dokážu obísť aj plávajúci kód, ale ak sa vám stane, že dialkové nereaguje buďte obozretní!!! Stávať sa to môže mimo plôch priemyselných kamier, odľahlé odpočívadlá na diaľnici, motoresty, hostince….

Jediná rada: zostať v aute alebo preparkovať a zamknúť mimo signál rušenia, ak dôverujete zabezpečovaciemu zariadeniu, ktoré máte nainštalované. A samozrejme nenachávať ceniny v aute ani iné lákadla na sedačke….

Znie to reálne, čo poviete? Drzosť zlodejov akoby naozaj nepoznala medze.