Ekológovia by chceli toalety až k Mount Everestu

0
1344

Ekológovia a ochrancovia prírody z organizácie Eco Himal by radi prinútili konať vládu Nepálu, aby podporila iniciatívu inštalácie mobilných záchodov až k Mount Everestu. Množstvo horolezcov, ktorí každý rok na Mount Everest prichádzajú totiž vrchol znečisťuje výkalmi. Keďže neexistuje žiadna toaleta, sú vo voľnej prírode. Výkaly pritom predstavujú problém, ktorý je podľa ekológov nutné riešiť. Pri roztápaní ľadovcov sa totiž objavujú aj staršie výkaly, mŕtvoly tých, ktorí cestu nezvládli, a množstvo odpadu.  O tom sme už písali začiatkom roka.

Síce niektoré expedície si so sebou berú nádoby a sáčky, v ktorých prenášajú výkaly, no pre mnohých, skôr zámožných horolezcov je niečo také neprípustné, respektíve nedôstojné. Mobilné záchody by mohli tento problém vyriešiť, žiaľ nie je jasné, ako presne si to ekologická organizácia predstavuje.

Už dnes funguje odmenový systém, pri ktorom expedície skladajú vysokú finančnú zálohu, ktorá sa im vráti ak preukážu, že sa z expedície vrátia so všetkým, s čím vystúpali. Najčastejšie odhadzujú vyčerpaní kyslíkové nádoby, niektoré časti výstroje, oddeliteľné časti batohov, a pod.

Source: Youtube.com, DigitalJournal.com