Dostať dieťa do škôlky môže byť drahé: finta posledného miesta vynáša

0
2395

Dieťa škôlkaDostať svoje dieťa do škôlky je boj. V niektorých lokalitách a v určitej úrovni škôlky je to boj veľký, inde malý. Pracujúci rodičia, ktorí svoje deti do škôlky dostať musia a chcú im zabezpečiť potrebné vzdelávanie, musia platiť. Úsmevný je fakt, že len na zaplatenie ročnej škôlky musí nejeden rodič dnes pracovať 4 mesiace v roku. V súčasnosti mnoho rodičov rieši prihlasovanie detičiek do škôlok. Zariadenie, ktoré musí mať dôveru rodičov a stane sa na čas druhým domovom, môže mať obmedzené miesto. Do redakcie nám však dorazil zaujímavý postreh z praktík nemenovanej škôlky v nemenovanom meste, ktorý vedia potvrdiť aj iní rodičia ako pomerne bežnú skutočnosť.

Škôlky a finančný dar pre posledné uvoľnené miesto
Hlásite sa do škôlky, no dostávate odpoveď, že je už nie je voľné miesto. Pri vytipovaných bohatších rodinách môže nastať situácia, kedy škôlka týždeň na to kontaktujte rodičov s informáciou, že sa uvoľnilo jedno posledné miesto a treba rýchlo reagovať, respektíve je taká pravdepodobnosť. Vtipné však je, keď rovnaká informácia dorazí aj inej rodine na opačnej strane mesta, ktorá sa taktiež uchádzala o miesto v konkrétnej škôlke a škôlka nemohla ani len tušiť, že ide o ľudí, ktorí sa poznajú. Chceli mať svoje deti spolu na polceste medzi oboma rodinami, no neprihlasovali sa naraz. Zamestnanec škôlky poskytne rodičom číslo účtu kam môžu zaslať finančný dar a s tým, že ide o posledné miesto, nezabudnú uviesť, že uvítajú dar. Samozrejme v prvom prípade 1000 EUR v obáločke na ruku, v druhom prípade podobnú sumu na účet. Obe detičky majú v tomto prípade zaistenú budúcnosť na najbližší rok.

Finančný dar je výborný ťah
Finančný dar je určite zaujímavá vec pre škôlku, ktorá si tak môže zariadiť lepšie vybavenie, nakúpiť hračky, zariadiť renováciu šmykľaviek a pieskoviska. V prípade daru nikto nemôže čakať doklad o zaplatení a uhradení takejto výšky. Dar je darovaným, čiže nemôžeme zaň ani nič očakávať. Každý z rodičov, ktorí však boli oslovený s poskytnutím daru, má svoje skúsenosti o prístupe. Problém, ktorý však naša čitateľka vníma ako hlavný je, že spôsob, akým škôlky fungujú, otvára dvere osamelých jazdcom, či presnejšie jazdkyniam, ktoré v škôlke zarábajú nemalé sumy pre seba v rámci organizácie toho, koho prihlásiť a koho nie. Suma, ktorá sa dá zarobiť len pomocou dvoch emailov, bola v tomto prípade viac ako 15000 EUR. Na staré koruny 45 tisíc korún bez dokladovania a evidencie. Otázne je, či o sume a jej výške naozaj vie aj vedenie škôlky a využitie financií už vlastne nie je starosť rodiča. Po takýchto zážitkov vás vie o pol roka doraziť informácia odovzdaná rodičom. „V sobotu poprosíme rodičov každého dieťaťa, aby prišli v pracovnom. Uskutoční sa jarná brigáda / maľovanie spoločných priestorov…“

inčpirácia: babatko.eu,  foto: freephoto.com