Dávajte si pozor na osobné údaje. Stačí len meno, email a môže začať peklo

1
1625

Moderná doba sa dá nazvať aj šialenou dobou. Všetko zdražuje, ceny sa dvíhajú, len výplaty nám nikto nezvyšuje. Stále niekto krachuje, a tým že niekto sa bojí, že zostane na dne, zrejme vymýšľa čo najšialenejšie nápady, ako zarobiť. Zväčša však ide o výmysly podobné na fingované klamlivé sútaže o iPad, s ktorými sa roztrhlo posledný týždeň vrece, alebo také svinstvo voči ľuďom, aké je na už dobre známych weboch, ktoré lákajú od ľudí peniaze za registráciu. Mimochodom, zaregistrovať mohol hocikto hocikoho, stačí vedieť meno, email a pár údajov.

Vaše údaje sú dostupné na viacerých miestach
Najjednoduchší spôsob, ako od ľudí vymámiť pár údajov o sebe je napísať priamo výmysel, že niečo vyhral, ale potrebujú na druhej strane vedieť údaje o výhercovi. Alebo anketa z miesta, ktoré sa nedá považovať za dôveryhodné anketové miesto. Sú to aj pochybné portály, ktoré požadujú údaje na Vás. Pokiaľ nejde o obchod ale len o komunitný web, nie je na škodu zadávať údaje vymyslené. Logicky a právne vzaté, pokiaľ niečo nepodpisujete, ani nemá čo niekto od Vás žiadať peniaze. Obojstranne uzatvorená dohoda bez podpisu je nič, no zakladateľom takýchto stránok akoby nejaké takéto základné pravidlo vôbec nič nehovorilo. Vaše údaje však nie sú len vo formulároch, ale aj na mnohých sociálnych sieťach, pozná ich trebárs aj váš „priateľ“. Na Facebooku sa nachádza množstvo ľudí, ktoré majú odhalené dátum narodenia a emailovú adresu. Pokiaľ máte tieto dva údaje a meno, stačí často aj vymyslená adresa, či telefónny zoznam. PSČ je potom sekundou záležitosťou cez pscpsc.sk.

Na čo to niekomu je?
Správna otázka. Osobné údaje sú predsa osobné, no sú ľudia, ktorí si slovo „osobné“ nevšímajú. Osobné údaje sa nachádzajú v mnohých formulároch, dotazníkoch, v objednávkach, v zdravotnej karte, ale aj v takom životopise, ktorý mnohí z nás posielame kdekade až nemáme ani prehľad, kto kde všetko o nás vie všetko. Nikto nikdy nevie, kto všetko s vašimi údajmi narába. Aj vy ste poslali životopis do firmy na personálne a o týždeň ste počuli cez iných ľudí, že sa hlásite do tej a tej firmy a že ešte nemáte vodičák? Sme na Slovensku, takže sa takýmto historkám ani nedivím. Ďalšia vec je tá, keď potrebujete súrne predať auto pre neočakávané udalosti a zverejníte si k inzerátu mobil, meno, aj email. Dnes funguje niekoľko prašivcov takých, čo skopírujú tieto údaje, zaregistrujú na vás nejaké newsletteri a spam. Už nie je žiadna ojedinelosť natrafiť na grázla, čo skopíruje po internete množstvo adries a potom sa ich snaží predať rôznym direct marketingovým firmám, alebo samotné firmy hľadajú adresy a potom núkajú ďalším firmám „výhodná reklama, pošleme email s vašou reklamou 100 000 ľuďom“. Pochopiteľne, ani trochu ich netankuje, že tí ľudia o tom nevedia a nič také si neželajú. Databáza emailov ale putuje ďalej. Nekončí len tu, takže ak horko-ťažko vybojujete zmazanie adresy, opäť sa tešte na niečo ďalšie.

Nebolo to tak dávno, čo nejaký chytrák z okolia 99percent podivnej politickej strany nafingoval mnoho osobných údajov do petičných hárkov. Aj to bola forma zneužitia. Napríklad susedom chodí nejaký účet za telefón, ktorý nikdy nemali a nevideli. Neplatia ho a samozrejme, že na nich prišla exekúcia. Vysvitlo, že na ich kompletné údaje sa niekomu podarilo zriadiť paušál. Na kompletné osobné údaje sa chlapíkovi zo Žiliny niekto registroval aj na podvodný, už vlastne okrajovo spomenutý web basnici.sk, a tiež mu na web prišlo niekoľko výhražných emailov, nech láskavo zaplatí poplatok. Mimochodom poplatok za doslova nič, bezcenný a suchý obsah. I ja teraz doplácam na moje osobné údaje, ktoré sa z nejakého dôvodu ocitli v Googli, vďaka prašivému výmyselníkovi, ktorý nerieši zákony, ale láka ľudí na nafingovaný web so skopírovanou databázou a adresami ľudí, ku ktorým sa mu podarilo dostať z jednej inštitúcie. V roku 2001 som sa dozvedel, že som z knižnice nevrátil knihy, pritom také, ktoré by som si v živote nepožičal, nebodaj len prelistoval. Vraj niekto mohol nahlásiť moje meno a že stratil preukaz. Úžasné. Zákony ľudí nebránia a mám čoraz viac pocit, že sa stále budú venovať niekomu inému, ako obrane ľudí a ochrane osobných údajov.

Comments are closed.