Ďalší podvodný hoax na facebooku: za zdieľanie sľubuje 3 centy pre dieťa s nádorom

1
1887

To snáď ani už nemyslia vážne. Na Facebooku sa opäť objavila ďalšia fotografia chorého dieťaťa, ktorému chce jediným kliknutím pomôcť niekoľko tisíc ľudí. Nechutný zvrátený virálny marketing na Facebooku, ktorý sa stáva čoraz viac hitom tentoraz podvodom nalákal opäť masy ľudí, ktorí so záujmom pomôcť zdieľajú a klikajú „páči sa mi“. Popis pod fotografiou totiž informuje o tom, že Facebook venuje 3 centy za každé zdieľanie.

Spam dieťa hoax na facebooku

Kde je pravda?
Spôsob, akým sa dnes získavajú šírenia obsahu a takzvaná viralita, nás prekvapuje každým dňom. Systém merania zdieľaní neexistuje. Facebook nikdy nič takéto nepropagoval a nepodporoval a ani nemôže propagovať. Spôsob, akým je táto charitatívna akcia vytvorená nemá ani podobu nejakej akcie, nejde o oficiálnu aplikáciu, ale ide jedine o prípad, kedy si niekto stiahol z webu fotografiu a bez nejakého odvolávania sa na na zdroj, organizáciu, či viac podmienok, žiada o zdieľanie.
Rovnaký podvod sa objavil už v zahraničí a bližšie ho popisuje aj tento článok na gowally.com, respektíve zdnet.com. Takýchto pokusov o zdieľanie fotografií chorých detí vyvolávajúcich súcit a u ľudí snahu pomôcť už tu bolo mnoho. Každý jeden je však podvod hodný verejného odsúdenia. Iné je nemožné, keďže nejde o trestný čin. Zaujímavosťou je, že tentoraz sa nesnaží zabodovať stránka, ale fyzická osoba. Otázne je, či si vôbec uvedomuje, čo robí, alebo to robí vedome. Rovnaké praktiky sa však objavili s rovnakou fotografiou v Poľsku aj v USA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ