Čo ovplyvňuje zdravie našich čriev a ako udržať správnu črevnú flóru

0
4195

Jedlo a užívané lieky majú schopnosť ovplyvniť bakteriálnu flóru čriev. Môžu ju ovplyvniť pozitívne, ale aj negatívne!

Zelenina, ovocie, kefír, jogurt ale aj káva a víno dokážu posilniť rôznorodosť bakteriálnej flóry. Rôznorodosť črevnej flóry je pre nás prospešná – lepšie tak chráni náš organizmus.

Jednoduché cukry na druhej strane znižujú rôznorodosť flóry. Sladené sýtené nápoje a plnotučné mlieko sú jedlá, ktorým by sme sa mali vyhnúť, ak si chceme zachovať zdravé prostredie čreva.

zdrave jedlo

Antibiotiká, metformín (užívaný diabetikmi) a antacída tiež obmedzia spektrum baktérií v črevách. Podobne pôsobí aj fajčenie.

Antibiotiká sú lieky, ktorých cieľom je zahubiť alebo zastaviť množenie istého typu baktérií spôsobujúcich ochorenie. Nepôsobia však tak cielene, ako by sme chceli, a môžu oslabiť aj baktérie v čreve, ktoré sú pre nás prospešné.

Črevá každého z nás obsahujú miliardy mikroorganizmov, ktoré v medicíne nazývame črevná mikroflóra. Tá hrá veľmi významnú úlohu v obranyschopnosti človeka a je teda nevyhnutná pre naše zdravie. Je to najväčší imunitný orgán v ľudskom tele.

V novej holandskej štúdii vedci skúmali, ako životný štýl a stravovanie ovplyvňujú mikroflóru človeka. Podstatou štúdie bolo testovanie vzoriek stolice od viac ako 1100 účastníkov. Zo vzoriek izolovali DNA baktérií a analyzovali ju. Od každého účastníka tiež odobrali informácie o stravovacích návykoch, užívaných liekoch a zdravotnom stave.

creva

Podobný výskum bol uskutočnený aj v Belgicku na 5000 osobách. Obe štúdie dospeli k záveru, že strava má závažný význam pre bakteriálnu flóru čreva. Mechanizmus tejto závislosti zatiaľ nebol dostatočne vysvetlený.

Obe práce zdôrazňujú, že ich výskum sa týka len frakcie črevnej mikroflóry – 18% baktérií holandská a 8% belgická. Výsledky oboch nezávislých výskumných prác však vzájomne súhlasili v 80%. To znamená, že boli na správnej stope.

Riešením je vyvážená nízkosacharidová strava s dostatkom vlákniny.

Zdroj: upi.com