Čo je dobré vedieť o denime: Najžiadanejšom materiáli v súčasnom módnom priemysle

0
3573

Denim patrí medzi najžiadanejšie odevné materiály dneška. Jeho univerzálna príťažlivosť prekračuje kultúry a tradície.

denim - ako sa vyraba - clanok

Vznik a história denimu

Denim síce vznikol vo francúzskom Nimes, dnes je však vnímaný ako americká textília, ktorá získala popularitu v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. So vstupom reťazca Gap v osemdesiatych rokoch začali denimové džínsy po celom svete reprezentovať drsnú individualitu a sebadôveru. Návrhári dnes chápu denim ako materiál, ktorým sa vyjadruje štýl, status a osobnosť.

Denim z recyklovaného bavlneného vlákna

Denim je vyrobený z vlákna bavlny získaného z nastrihaného odpadu. Ten sa potom rozoberá na vlákna. Modrá bavlnená priadza, ktorá sa z nich pradie, je pripravená k tkaniu. Biela priadza je taktiež z recyklovaného vlákna bavlny. Priadzu nie je potrebné farbiť – tým sa eliminuje spotreba vody a odpad vznikajúci pri farbení.

Konopný drill alebo bull denim

Ťažká a tuhá keprová tkanina (druh ľanovej alebo bavlnenej tkaniny so skríženou väzbou) v jednej farbe sa nazýva drill alebo bull denim. Vyrába sa zo zbavlneného konope, ktoré je na hmat takmer rovnaké ako vlákno bavlny. Z konope sa často vyrába aj denim.

Úpravy denimu

Na vývoji úprav denimovej džínsoviny a prijímaní nových postupov záverečných úprav majú návrhári veľký záujem. Cieľom návrhárov je predovšetkým vytvoriť vzhľad „look“ odpovedajúci súčasným trendom. K jeho zodpovednému prístupu patrí tiež ohľad na dopady najnovších postupov úprav denimu v sociálnej oblasti a na životné prostredie v rámci znečistenia chemikáliami. Vzhľad a mäkká štruktúra denimových džínsov sa dosahuje praním v špeciálnej zmesi vody, chemikálií (zvlášť odfarbovacích), mechanických abrazív a pôsobením tepla. Postupy chemických úprav sú často chránené a strážené ako tajné predpisy. Konečná úprava je totiž častokrát pre značku charakteristická, práve pre ňu ju zákazník kupuje a džínsom určitého výrobcu ostáva verný.

denim - co to je - clanok

Ručné odfarbovanie džínsoviny

Pranie denimu býva náročné na objem práce a niekedy sa pred ním ešte ručne aplikujú chemikálie. Návrhár musí vedieť, koľko práce bude potrebnej na vytvorenie náležite „opraného“ vzhľadu džínsov ešte pred praním, keďže spôsobov prania denimu je hneď niekoľko. Medzi najčastejšie prania denimu patria pranie na svetlomodrú, pranie na stredne modrú a pranie na tmavomodrú farbu. Tieto návody na pranie hotovej džínsoviny sa pokladajú za duševné vlastníctvo.

Čítajte aj:

Lodičky – kde sa vzali naše obľúbené “kaziče nôh” ?

Šesť tipov ako naučiť vášho novorodenca spať

Toxický strom smrti, ktorý vás popáli už vo chvíli, ako sa ho dotknete!