Toxický strom smrti, ktorý vás popáli už vo chvíli, ako sa ho dotknete!

0
5934

Nachádza sa na krásnych, turistami vyhľadávaných plážach. Jeho hlavným cieľom je zabíjať.

strom smrti
Strom mansinalle a jeho „jablko smrti“ na ostrove Santa Cruz, Galapágy Jason Hollinger/Flickr. (CC BY 2.0)

Mancinellu nájdete v Karibiku, na Bahamách, v Mexickom zálive, na severe Južnej Ameriky, na Galapágoch a na Floride v USA. Keď Španieli počas kolonizácie Ameriky strom objavili, nazvali ho „arbol de la muerte“ (v prekl. strom smrti). Aj dotknutie sa jeho kôry môže na koži zanechať chemické popáleniny.

Hippomane mancinella je slávna hlavne pre toxické účinky po požití jej sladko voňajúcich plodov – spôsobujú veľmi silné vracanie, hnačku a kŕče.
Strom obsahuje mnoho toxínov. Najhoršie účinky pre človeka má, pravdepodobne, organická zlúčenina phorbol. Takmer každá časť stromu obsahuje toxíny, od kôry až po miazgu.

Nicola Strickland popísala svoju osobnú skúsenosť „s jablkom smrti“ počas dovolenky v Karibiku. Zo zeleného plodu, ktorý našla na pláží, si odhryzla malý kúsok. Najskôr sladkastá chuť sa o pár sekúnd zmenila na korenistú a rýchlo prešla do pocitu pálenia v ústach. O pár minút Nicola ledva dokázala dýchať, pretože jej dýchacie cesty sa zužovali. Tlaková bolesť v krku sa objavila, keď sa toxín začal dostávať do lymfatických uzlín – zväčšujúce sa uzliny tlačili na hltan a Nicola mala problém prehĺtať. Mala šťastie, že prežila, pravdepodobne najmä vďaka tomu, že z ovocia ochutnala len malý kúsok.

strom smrti 2
Strom mansinalle a jeho „jablko smrti“ na ostrove Santa Cruz, Galapágy Jason Hollinger/Flickr. (CC BY 2.0)

Niektoré príbehy o kmeňoch pôvodných obyvateľov Karibiku rozprávajú o rastline ako o prírodnom mučiacom nástroji. Kmene svojich zajatcov priviazali k stromu. Keď potom prišiel dážď, zmyl na ich telá miazgu stromu. Miazga je plná toxínov, ktoré po kontakte s kožou spôsobia vznik pľuzgierov a popálenín.

Povedali by ste si, že túto rastlinu by bolo najlepšie vypáliť. Nanešťastie, ani to sa veľmi neoplatí – dym vznikajúci pri horení dreva stromu je tiež nebezpečný: intenzívne dráždi oči a môže dokonca spôsobiť aj prechodnú slepotu.

Mancinella sa vám asi javí ako najväčší nepriateľ pre človeka. Leguány však, prekvapivo, bez problémov žijú medzi konármi stromov a pochutnávajú si aj na jeho ovocí.

Zdroj: iflscience.com