Čipovanie domácich zvierat a ako prebieha zavedenie čipu pod kožu

0
1945
Čipovanie domácich zvierat a ako prebieha zavedenie čipu pod kožu
5 (100%) 1 vote

Čipovanie domácich zvierat ako sú mačky, psy a fretky, je čoraz viac aktuálnou témou. Po zmene zákona musí byť čipované každé mláďa, ale aj starší jedinec, pokiaľ nemá viditeľné tetovanie. Samozrejme, že sa táto povinnosť stretla s veľkou nevôľou a odporom medzi chovateľmi, nie len pre fakt, že je každý chovateľ povinný platiť niečo na viac, ale zväčša časť odporu tvorí obava z bolesti a trápenia domáceho miláčika. Napriek tomu, že tento úkon mnohí veterinári označujú za bezbolestný, pravdou je, že zvierat sa nikto nepýtal. Pozreli sme sa bližšie na postup pri čipovaní a následne aj fungovanie takéhoto čipu.

Čipovanie zvieratiek - veterinár

Ako prebieha čipovanie
Čip tvorí súčasť špeciálnej zásuvnej ihly, ktorú vpichuje veterinár pod kožu domáceho miláčika. Nie veľmi hlboko, ale ani nie na plytko, aby nehrozilo vypadnutie čipu. Čip sa zasúva po vpichnutí pod kožu podobne ako injekcia. Vnútorná tyčinka tak čip zasunie priamo pod kožu. Pre veľkých psov je tento úkon celkom bezbolestný, najmä u tých zvierat, ktoré majú prah bolesti na inej úrovni. Zvieratká menšie, ako sú malé fretky, mačiatka a šteniatka už nemusia mať tento zákrok tak celkom bezbolestný. Ihla je dostatočne široká na to, aby cez ňu mohol prejsť celý čip, čiže približne niečo málo viac ako 2 mm. Pre zachovanie sterility má každý čip svoj vlastný dávkovač. Niektorí veterinári ponúkajú čipovanie vo výhodnejších cenách oproti iným, napríklad aj ako súčasť očkovacieho balíčka pre šteniatka a podobne.

Čipovanie zvierat a ihly

Jedinečné 15 miestne číslo
Nové balenie čipovacej sady je zložené z dávkovača (alebo ak chcete injekcie), čipu a priloženej dokumentácie. Každý čip totiž v sebe uchováva 15 miestny číselný údaj. Ten je čitateľný až po prebehnutí čítačky cez kožu zvieraťa. Čítačka tento čip dokáže prečítať a zobraziť číslo, ku ktorému sa dá ďalej v systéme nájsť majiteľ. Každé balenie injekcie s čipom má svoje vlastné čísla. Jednu z týchto nálepiek dostáva zviera do svojho Európskeho preukazu / cestovného pasu a je tak jeho súčasťou po celý život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ