Chýbajúce kolky na úradoch a ich zrušenie

0
1459

Predstavte si že idete na úrad a čakáte celé hodiny, než sa dozviete, že skrátka bez kolkov to nejde a stojíte zbytočne. Vraj problém sa má vyriešiť o pár hodín neskôr a tak tam tých pár hodín stojíte, aby sa vám vôbec ušlo a ešte sa stihnete vytočiť. Je naozaj škoda, že problém vôbec tohto typu u nás vznikol. Len dokazuje amaterizmus niektorých ľudí na vysokých miestach, alebo nám svedčí o zlých odhadovacích schopnostiach, lebo kým sa ministerstvo pýtalo úradov, či je kolkov dosť, povedalo že dosť. Ale čo je to dosť? Milión kolkov je na aké obdobie? Je jasné, že v nejakom malom článku sa tento problém nevyrieši. „Potešujúce“ je najmä to, že ak ste niekým, koho sa nedostupnosť kolkov týka, čakáte na niečo urgentné a úrady vám odmietajú vziať úhradu v hotovosti, dať aspoň provizórnu pečiatku, či akokoľvek inak riešiť tento problém, môžete sa aj preplatiť.

Potrebujete napríklad 65 € kolok, ale poobede vám prinesú niekoľko 70 €. Nuž fajn, hlavne nech je to už z krku, vezmete si 70 € kolok na tlačivo, ktoré potrebuje 65 €. Viac je stále lepšie ako menej. Škoda len, že vám úradník na všetky doklady napíše sumu 65 €, zaplatili ste 70 €, na kolku je 70 € suma, ale budiš. Hlavne nech je to z krku. Škoda len tých nervov ľudí, čo by si radi vybavili vodičské preukazy, katastrálne záležitosti, prepisy a výpisy z registrov trestov. Nie vinou ľudí sa zdržuje záujem začať podnikať, jazdiť a bývať.

Zrušenie kolkov a zavedenie priamej platby:
Aktuálne pre tento prípad je napríklad aj pohrávanie sa s myšlienkou, že kolky sa môžu celkom zrušiť. Viac o celom nápade, ktorý mimochodom viacerí ľudia len uvítajú sa dá nájsť na odkaze nižšie. Kolky sú u nás používané už od prvej republiky, či skôr. Majú svoju históriu a ich obstaranie, tlač a uchovávanie stojí samozrejme nemalé peniaze. Je celkom možné, že ich zrušením by sa dokázalo ušetriť.
http://peniaze.pravda.sk/