Tu je návod ako zistiť či je podivná farba stolice spojená s jedlom, ktoré jete, alebo so znakom zdravotného problému.
Repa
Spomínaná koreňová zelenina spôsobuje, že stolica mnohých ľudí zmení farbu na tmavo červenú, ktorá niekedy môže vyzerať ako krv. Desivé!
Červená repa obsahuje betacyanín, čo jej dodáva hlboký odtieň. Aj keď tráviaci proces štiepi väčšinu chemikálií spôsobom, ktorý spôsobuje, že strácajú farbu, betacyanín sa pre rôznych ľudí spracováva inak. Vo svojej stolici (aj moči) si môžete všimnúť červený odtieň práve po cviklových hodoch.
Ak si všimnete červené sfarbenie v stolici a nekonzumujete repu (alebo iné červené potraviny v tomto zozname), môže to byť krv. V takom prípade je najlepšie ihneď sa poradiť so svojím lekárom.
Zelená zelenina
Ak obľubujete zeleninu, ako napríklad špenát, brokolicu a šalát, môže sa to odrážať na stolici. Obsahujú veľa chlorofylu, zeleného pigmentu prítomného v mnohých prirodzene zelených potravinách.
Preto by vás zelená stolica zvyčajne nemala rozhodiť, avšak aj tá môže byť príznakom možného zdravotného problému.
Infekcie, ako je salmonela, môžu niekedy viesť k zelenej stolici – sú však často sprevádzané ďalšími problémami vrátane hnačky, kŕčov žalúdka a horúčky.
Čučoriedky
Tieto malé, ale silné plody môžu zafarbiť vašu stolicu modrým alebo čiernym nádychom. Niektorí ľudia uviedli, že vidia aj zelenú.
Existuje však zriedkavý stav nazývaný porfýria, ktorý môže viesť k modrofialovému sfarbeniu stolice. Porucha sa často prejavuje ďalšími príznakmi vrátane nevoľnosti, problémov s dýchaním a záchvatmi.
Vplyv na farbu stolice môžu mať aj niektoré lieky.
Ak však viete, že ste zjedli niečo podozrivého, pravdepodobne ste v poriadku. Ak sa naopak obávate, najlepšie je poradiť sa s lekárom, aby ste vylúčili akékoľvek obavy.