Chcete psíka alebo mačku z útulku? Pripravte sa na toto

0
5524

Nie len jedna kampaň láka na fakt, že pokiaľ túžite po psíkovi, nemusíte vždy hľadať len v inzercii. Útulky, ktoré sú často preplnené najdúchmi, alebo týranými zvieratkami, sú miestom, kam zavíta možno pätina záujemcov o psíka, ak im nejde o psíka s rodokmeňom. Teoreticky by výber psíka a jeho prevzatie v útulku mal prebiehať hladko a útulok by mal byť rád, že sa psíka zbaví. Takáto je mienka väčšiny verejnosti. Keďže aj nás zaujímalo, ako prebieha zobratie psíka alebo mačky z útulku, pred nejakým časom sme oslovili pár útulkov s niekoľkými otázkami z ktorých vychádza aj tento článok.

Psíkovia

Umiestnenie psíka a starostlivosť v útulku niečo stojí
Túlavých psíkov, uviazaných niekde v lese, alebo nechcených havkáčov umiestňujú do útulkov. Tie spravujú zväčša organizácie, ktorým nie je osud zvierat ľahostajný. Odchyt, umiestnenie ale aj ponúkanie iným sa riadi jasnými pravidlami. Zamedzuje sa tak obchodu s nimi, ale má sa tak pomôcť aj pôvodnému majiteľovi, ak sa mu pes zabehol, stratil, bol mu odcudzený a ocitol sa v útulku, aby sa mohol vrátiť domov. Mnoho psov je však v útulku dlhodobo a nie sú výnimkou ani takí, ktorí prežili väčšiu časť svojho krátkeho života práve tam. Ako príspevkové organizácie, alebo neziskové organizácie, všeobecne nemajú útulky nikdy dostatok finančných prostriedkov, aby mohli fungovať úplne bezproblémovo. Napriek tomu sa na Slovensku mnohým darí prežívať a patrí im uznanie, že napriek problémom fungujú naďalej. Množstvo opustených zvierat si žiada veterinárnu starostlivosť, pravidelnú stravu, vodu, a všeobecnú starostlivosť. Aj toto niečo stojí. Preto sa pripravte, že viacero útulkov má pri žiadosti o psíka aj dobrovoľný, alebo aj povinný príspevok, ktorý sa takmer všade kolíše medzi sumou 18 a 25 EUR. V tomto poplatku je pritom zahrnutá veterinárna starostlivosť, čím má nový majiteľ ako také záruky, že má psíka zaočkovaného, zdravého a nepredstavuje riziká pre iných členov domácnosti (do rizík nerátame zašpinený koberec, pazúry a zuby).

Havinko a útulok

Pripravte sa na povinnosti
Na Slovensku máme minimálne dva extra útulky, ktoré to s výberom vhodného majiteľa preháňajú, až to nie je zdravé. Osobné skúsenosti nespokojných ľudí hovoria o tom, že psíka nedostanú, pretože buď bývajú v byte, iný zase preto, že bývajú na dome. Jeden záujemca ho nedostane pre nesympatie pracovníčky k žiadateľovi a iný zas nepochodí, lebo neuviedol dôkazy o tom, že má pre psa dostatočné vhodné podmienky. Záujem o umiestnenie psíka asi potom útulok nemá. Ak zabudneme na tieto dve extra prevádzky, nie je to až také zlé. Väčšinu zo záujemcov o psíka z útulku však čakajú povinnosti ako vyplnenie žiadosti, poskytnutie viacero osobných údajov, prehlásenie, alebo akceptovanie návštevy kontroly z útulku, že sa má psík dobre, a nič mu nechýba. Nie je ničím vzácnym osobná návšteva a preverenie pracovníkom útulku priamo u nového majiteľa. Dokonca na strednom Slovensku jeden z útulkov priznáva, že vyžadujú hlásenia majiteľa o stave zvieratka po mesiaci aj po roku povinne. Miestami prehnané kontroly sa spomínajú aj na internetových diskusiách. Záleží od podmienok útulku, ale podľa názoru Aleny zo Žilinského kraja záleží aj od toho, akým dojmom pôsobíte na zamestnancov útulku pri vypisovaní žiadosti o psíka. Pokiaľ je jasné, že nemáte s ním žiadne zlé úmysly a mienite sa o neho starať rovnaký útulok sa môže zachovať inak k Vám, ako k inému, čo príde, hneď chce brať a už aj zmiznúť.

Ako si vybrať?
Rady o tom, akého psíka si vybrať my dávať nemôžeme. Každý vie, čo chce, po čom túži a i tak nakoniec občas z útulku odchádza s niečím celkom iným, čo zasiahlo srdce viac, ako očakávania chceli. Do útulku ľudia dávajú psov z rôznych dôvodov. Sú nechcení, túlaví, sú nezvládnuteľní, avšak nezabudnime ani na prípady úmrtia majiteľa, sťahovanie majiteľov, alebo iné okolnosti, za ktoré nemožno celkom viniť pôvodného majiteľa. Očakávajte preto aj rôzne povahy psov. Najmä týrané mávajú problém celkom dôverovať novému majiteľovi a byť priateľom so všetkými členmi novej domácnosti. Mačky si napríklad vôbec nemusia zvyknúť na žiadneho člena domácnosti a môžu byť naďalej nepokojné a stresované. Je dobré si v každom prípade psíka, alebo mačku otestovať. Či preskočí iskra, v akom je zdravotnom stave, ale aj sledujte povahové črty v závislosti od plemena a jeho pokiaľ možno známej minulosti. Nebojte sa pýtať na vlastnosti psíka a jeho prejavy, kastráciu, informujte sa aj na jeho vzťah k ľuďom a zvieratám. Tieto otázky sú často rozhodujúce v tom, či sa nový majiteľ nerozhodne psíka onedlho vrátiť. Bežné sú prípady túžby po psovi k deťom, k dôchodcom, alebo k inému psovi.

Nie len dobrý skutok
Nehľadiac na nejakých 20 EUR, ktoré by ste platili i tak za prehliadku a očkovanie u veterinára (možno ešte oveľa viac), nejaký formulár a „riziko“ nejakej kontroly, alebo telefonátu o rok, je nájdenie svojho štvornohého kamaráta v útulku nie len dobrým skutkom, ale najmä pomocou hneď v niekoľkých smeroch. Pomôžete útulku, psíkovi samotnému nájsť zmysel života, ale aj nakoniec sebe. Pes v domácnosti už bol neraz rôznymi výskumami vyhlásený za zdravotne prospešného. Nepočítame len s psychologickými vplyvmi, ale najmä s tým, že pes v domácnosti zvyšuje imunitu ľudí, prechádzky so psom zlepšujú krvný obraz a celkovú fyzičku aj pri malej pravidelnej prechádzke okolo domu či paneláku. Je to však aj pomocník a často krát záchranca pri zraneniach a úzkosti. Veď koľko krát človeka z depresie a úzkosti dostal práve pes a jeho prítomnosť? Pes, však neraz vie, čo ste pre neho spravili, že ste si ho vzali k sebe.

foto: labstoluv.com, Oz Amicus a Oz Záchranné pacičky na Facebooku