Cestovná kancelária Karya tour skrachovala

0
1837

Bratislavské letiskoAko prví Vás dnes informujeme o udalosti, ktoré dnes silno zatrasie na slovenskej scéne predaja zájazdov. Cestovná kancelária Karya Tours, vyhlásila bankrot. Ich zahraničný partner, ktorý sa staral o záležitosti priamo na mieste skrachoval, pričom Karya hľadala náhradné riešenie. Našla dve spoločnosti, ktoré mohli tvoriť nového partnera ale jednania zlyhali, preto i Karya vyhlásila úpadok. Množstvo klientov, ktorí si zakúpili svoje zájazdy vopred na výhodné akcie príde o svoju dovolenku a dnešní klienti, ktorí odlietajú rovnako s CK Karya tours zrejme nikam nepoletia.

Smutné je, že mnohí klienti pred obedom neinformovaní stáli na letisku v Bratislave, ale aj v Košiciach. Krach spoločnosti nám do redakcie bol ohlásený zo zahraničia, kde o tomto fakte spoločnosť informovala aspoň svojich zamestnancov vopred ešte v ranných hodinách a tí upozornili zas klientov. Pošuškávania sa od rána nakoniec pretvorili do skutočností a faktov.

Aktualizácia 11:00: Na oficiálnych stránkach cestovnej kancelárie sa objavili informácie až teraz o 11:00 informujúce o nasledovnom:

Krach Karya toursViac informácií a oficiálne vyjadrenie CK nájdete na odkaze oficiálnych stránok CK Karya tour na adrese: http://karyatour.sk

Karya tours je cestovná kancelária tureckých majiteľov, ktorej história na Slovensku je len necelé dva roky, pričom spoločnosť funguje aj v Turecku, Rusku, na Ukrajine, v Egypte, na Slovensku a v Maďarsku. Za krátku dobu si dokázala vytvoriť slušnú klientelu. V ponuke mala Tureckú riviéru so 104 hotelmi a Egypt s viac ako 40 hotelmi. Situáciu ešte budeme sledovať.

Predzvesť mohla byť správa na TVnoviny.sk  http://tvnoviny.sk

Aktualizácia 11:30: Krach spoločnosti Karya tours vyvolal rozruch aj v susednom Maďarsku, kde spoločnosť rovnako pôsobila.  Spoločnosť Karya na svojich stránkach nemá dostupné žiadne iné informácie, len vyhlásenie o úpadku, v ktorom taktiež upozorňuje klientov, že cestovná kancelária bola poistená proti úpadku. Hľadáme reakcie ostatných cestoviek a zatiaľ nereagujú.

Aktualizácia 11:52: V Maďarskej Karya tours uviazlo v zahraničí 550 klientov, informuje stránka origo.hu, väčšina osôb uviazla v Turecku, pričom len 50 z nich v Egypte. Podľa maďarskej pobočky Atlas insurance – QBE Insurance Europe Limited spoločnosť Karya disponovala 317 miliónmi dolárov v nehnuteľnostiach, ktorými dokáže ručiť. Úrady dúfajú, že tieto peniaze budú môcť stačiť na pokrytie nákladov s vrátením ľudí v zahraničí a na odškodnenie poškodených klientov. Dianie na Slovensku sa snáď čoskoro taktiež objaví v číslach aby aj na Slovensku sme vedeli viac, keďže tieto čísla sa týkajú len Maďarska. Ako prvá zo slovenských cestoviek reaguje nami sledované kartago.sk a teda Kartago tours, a.s., ktoré ponúka všetkým klientom čakajúcim na dovolenku zľavu vo výške 15%.

Aktualizácia 13:00: Sledujeme aj informácie na slovenskom internete. V týchto hodinách sa k informáciám dostávajú aj ostatné spravodajské denníky a serveri. Takže sa môžete už dočítať na viacerých stránkach aj ich podoby tejto udalosti. My len dopĺňame, že sa momentálne vytvárajú také kroky a postupy, ktoré umožnia našim dovolenkárom ponechaným v Turecku a Egypte bezpečný návrat domov. Imformujeme sa priamo v cestovných kanceláriách. Podľa Ekonomika.sme.sk sa o dovolenkárov s príletom 9. júla sa postará cestovná kancelária Kartago tours, a.s.  Túto informáciu sme si potvrdili, avšak situácia ohľadom neskorších odletov nie je zatiaľ istá a Kartago tours, a.s. sa viac nemôže vyjadriť. Dúfajme, že naši dovolenkári sa domov dostanú čo najskôr.

Aktualizácia 13:33: Vyhľadali sme si na serveroch, ktoré sa venujú predaju zájazdov viacerých cestoviek ceny hotelov a ubytovania zhodných služieb Karye oproti iným cestovkám. Objavili sme rozdiel v cenách aj necelých 200 € na cenu dospelej osoby. Je teda celkom možné že Karya lákala na bezkonkurenčné ceny, ale hospodárenie partnerskej spoločnosti Karye už nemuselo byť tak celkom hospodárne.