Ceny benzínu a štát výrazne ovplyvňujú domáci cestovný ruch

0
1355

Názor: Nemožno pochybovať o tom, že ceny benzínu výrazne ovplyvňujú domáci cestovný ruch. Nechcem hovoriť, že ak by bol benzín lacnejší, stúpne záujem ľudí o vlastnú krajinu, no svojim spôsobom mám pravdu, ak tvrdím, že situácia by mohla byť vtedy celkom iná, lepšia. Slovensko nemá more, ale kto kedy povedal, že more je jediným turistickým lákadlom? Máme množstvo kúpeľných miest, veľhory v strede Slovenska, nižšie pohorie priamo pod nimi, a mnoho iných menších a možno v niečom krajších aj na rôznych častiach Slovenska. Tanap, Pienap, Napant, desiatky CHKO, prírodné pramene, zoologické záhrady, geologické výtvory, prírodné pamiatky a množstvo rarít po celom Slovensku. V podstate celé Slovensko máme spojené cestnou sieťou. Kam nemôže vlak, tam aspoň autobus či bicykel. Slovensko je krajina malá a tak to svojim spôsobom nie je nikam ďaleko. V USA sme natankovali plnú nádrž, peňaženku to nebolelo. Za túto sumu prejdete vzdialenosť ako od Bratislavy až na Ukrajinu, čo na Slovensku maximálne od Bratislavy po Žilinu. Povedzme, že naozaj máme v peňaženke všetci hlboko a radi by sme spoznávali Slovensko. Vlak, či autobus má viacero výhod aj nevýhod. Chýba pohodlie a časová flexibilita, ale vlastne aj priame spojenie tam, kam potrebujete. Auto zas potrebuje kŕmiť a zdá sa, akoby bolo večne hladné a vy môžete kŕmiť a kŕmiť, až nakoniec nie je z čoho.

Slovensko je bohaté a predsa chudobné
Slovensko je nesmierne bohaté, čo sa týka miest, kde zájsť za odpočinkom. Ubytovať sa je kde. Rovnako tak je kde si zalyžovať. Chudobné je však na financie ľudí samotných. Pripočítajte si cenu skipasu, cenu ubytovania a stravy, k tomu pálku za benzín a takúto dovolenku si dovolí už potom len málokto. Veď na čo je človeku benzín? Na cestovanie a prepravu. Čím menej benzínu si môže človek dovoliť, tým menej cestovania a prepravy má. Ak cestovať musí, o to má menej peňazí na ostatné veci. Podpora štátu, alebo zníženie dane z pohonných hmôt? Neexistuje!

Na vlastnej koži
Nedávno sme sa snažili s priateľmi vymyslieť, ako sa dostaneme do Humenného. Zámerne pozrieť mesto, a okolie. Nájsť na východe zopár drevených kostolíkov a pozrieť si dedinky a podobne. Zájsť do Košíc a popozerať si námestie. Plán stroskotal na cene benzínu, pri výpočte toho, koľko by trasa asi stála, zneistela väčšina. Aj spolužiak Mišo už nechodí do Mikuláša za mamou. Nemá na to. Jeho brat svoje večne hladné auto dokonca predal a naivne si myslí, že raz kúpi Hybrid, keď sa zmení pohľad vlády na túto technológiu. Janka z Popradu na Vianoce nemohla pozrieť rodičov s celou famíliou, lebo nemala na benzín a miesto celej rodiny šla sama so synom vlakom. Aj ja osobne by som rád každý týždeň, ako kedysi navštívil starého otca. Autobus zdražel neúnosne a už to vôbec nie je taká bezbolestná cena ako kedysi. Kedysi starší susedia bežne chodili do Dunajskej Stredy do termálneho kúpaliska. Pred nedávnom to vymenili za Senec a dnes zostali na plavárni neďaleko Polusu.

Ceny rastú len niekde
Celý problém nie je problémom len cien benzínu, ale celkovo životnej úrovne. Vo firmách nechcú ani počuť o zvyšovaní platov. Človek musí robiť viac, viac ho stojí všetko, zdražel plyn, zdražela elektrina, dokonca teraz aj absurdnou správou plnou zákonov sa zdražovaním vody vyhrážajú aj v hlavnom meste. Ceny rastú všade, nerastú však platy. Nech naozaj pokojne všetko stúpa, no nech stúpajú aj platy. Pokiaľ prídete za šéfom, že chcete zvýšiť plat, ten na vás pozrie a povie, „veď sa zvyšoval v 2006, tak čo teraz chcete?“. Odvtedy len nájom ukrojil namiesto 50% výplaty (2006) už 72% (2012) a to je akože v tejto krajine v poriadku. Pochybujem, že tieto voľby niečo zmenia. Politici nás potrebujú len teraz, no po voľbách už budeme len občania.

V čom je problém a čo by možno pomohlo
Existuje niekoľko možností, ktoré by mohli pomôcť domácej turistike. Najprv by mohol štát nejakým spôsobom podporiť domácu turistiku príspevkom, alebo daňovými úľavami. Nedokážem si spomenúť na nič, čo by od štátu motivovalo k tráveniu dovolenky doma. Raz niekto vyhlásil, že štát dáva na oleje brutálne dane zámerne, lebo papaláši vedia, že benzín aj nafta sa skrátka predá za každú cenu. Všetci čo cestovať musia, si skrátka musia aj natankovať. Lenže ceny benzínu neurčuje len výška dane štátu, ale tiež zahraničný bordel a to už je iná vec. Zostáva príspevok štátu na turistiku, alebo podpora elektromobilov, čo je tiež absolútne nereálna vec, lebo Slovensko opäť zaspalo a ani len nevie, že niečo také existuje. Kto nám vlastne vo voľbách niečo také sľúbi a splní? Predvolebné sľuby sú neprehľadné a možno vlastne nakoniec nikto nemyslí aj na toto.

…Existovalo by ešte množstvo ďalších možností, ako zatraktívniť domáci cestovný ruch. Ubytovanie, hotely a kempy by mohli fungovať v partnerských zväzkoch, ktoré by ďalej umožňovali výhodné zľavy. Mestá a obce by mohli ponúkať zľavy na ubytovanie, pokiaľ pozorný turista so zámerom dané miesto navštíviť, by pozrel aj stránky a zľavy by využil. Sú to aj rôzne súťaže, alebo lákadlá, zľavy a výhody stálych zákazníkov daných miest. Alebo nejaké zberateľské body za navštívenie určitých miest a ďalšie ceny a výhody. Povedzme, že by to boli už len zaujímavé balíčky, na ktorých by sa nechcel nikto nabaliť a presláviť, alebo boli pre ľudí. Podnikatelia, ktorí sa najviac prejavia v podobnom duchu, by mohli získať zaujímavé ceny, vyznamenania, ktoré by boli ďalšou reklamou. Nedeje sa však nič. Chcem až tak veľa, ak chcem poznávať vlastnú krajinu a mám po krk len tesného okolia bytu kde bývam? Byť lacnejší benzín, už plánujem výlet do Nízkych Tatier a miesta, kde som bol ako malý… zájdem na východ, pozrieť Dunajec, aj to stále nesplnené Humenné…