Cena za súčasnú architektúru poputuje autorovi tohto objektu: Uhádnete, na čo slúži?

0
1728
Santiago Calatrava's Quadracci Pavilion at Milwaukee Art Museum. Image © Flickr user: crazyegg95 licensed under CC BY-ND 2.0
Image © Flickr user: crazyegg95 licensed under CC BY-ND 2.0

Držiteľom Európskej ceny za súčasnú architektúru 2015 sa stal Santiago Calatrava za Quadracci Pavilion  Novostavba je súčasťou Múzea umenia v Milwaukee.

Chicagské múzeum architektúry a dizajnu Athenaeum a Európske centrum pre architektúru, dizajn, umenie a urbanistiku vyhlásili tohtoročného víťaza Európskej ceny za súčasnú architektúru. Riaditeľ múzea Athenaeum Christian Narkiewicz-Laine nazval laureáta vizionárskym teoretikom, filozofom a utopistom, pravým umelcom v inžinierstve a architektonickým expresionistom a poznamenal, že týmto ocenením bol Calatrava uznaný ako architekt, inžinier, sochár a maliar.

„Po desaťročia mali moderní architekti rezervovaný postoj ku konceptu architektonického diela ako prostriedku umeleckého vyjadrenia. Namiesto toho kládli vo svojej realizácii dôraz na inžinierstvo,” vysvetľuje Narkiewicz-Laine, „tento jedinečný architekt vníma architektúru, inžinierstvo, a umenie ako neoddeliteľné súčasti jedného celku. V jeho práci sa všetky tri disciplíny spájajú, hladko sa prelínajú a vytvárajú jedno komplexné dielo.“
Slávnostné odovzdávanie ceny sa bude konať 17. novembra vo Svetovom obchodnom centre v New Yorku. Minulý rok cenu získal taliansky architekt Alessandro Mendini, rok predtým bola udelená Marcovi Casagrandemu z Fínska. V roku 2012 putovalo ocenenie do Nórska dvojici architektov TYIN tegnestue Architects, v roku 2011 bolo držiteľom dizajnové štúdio GRAFT a Bjarke Ingels z Kodane si ju zaslúžil v roku 2010.

Zdroj: archdaily.com