Časopis Fifík sa roky viaže ku školákom, no čítajú ho aj oteckovia

2
7392

Nedávno som si spomenul na časopis Fifík, ktorý svojho času distribuovala základná škola priamo žiakom a tak jeden deň v mesiaci bol vždy úsmevný pre príchod Zorničky, Ohníka, Kamaráta a Fifíka. Nepochybne si aj vy spomeniete na odoberanie časopisov na základnej škole a čítanie počas prestávok či cesty domov. Konkrétne Fifík vychádza už celých 24 rokov a preto som sondoval do minulosti aj súčasnosti tohto časopisu, aby som zistil, do akej miery sa obľúbený časopis zmenil.

Fifík časopis archív 1992

Fifík a časy školské
Na Fifík a ďalšiu skupinu stálic na trhu s tlačou pre deti, si určite spomína každý ako na farebný časopis plný zábavy, lúštenia, vtipov, čítania a napríklad nezabudnuteľnej rubriky „chcem si písať“, v ktorej sme mnohí našli nových kamarátov a kamarátky… a Martin z Čadce aj svoju manželku z Piešťan. Časopis obsahovo tvorený tak, aby prinášal poznanie a zábavu prinášal vždy komixy, hádanky, lúštenie a rôzne zábavy, ktoré nemožno vsunúť pod jednu kategóriu. Už v minulosti sa časopis snažil venovať aj aktuálnym trendom detí. Súčasťou každého čísla boli súťaže o ceny a zaujímavé čítanie.

Časopis Fifík staré vydanie 1993

Prevratný rok 1997
Z pohľadu nadšencov pre papierové modely sa rok 1997 dá pokladať za prevratný. Časopis vtedy priniesol po prvý krát papierové vystrihovačky strojov a historických budov, ktoré sa okamžite stali zaujímavou a obľúbenou prílohou pre ktorú si časopis začali kupovať aj oteckovia a starší žiaci. Od roku 1997 sa tak vystrihovačky stali súčasťou všetkých vydaní a čisto zábavný časopis sa stal časopis atraktívnejší aj širšej skupine prevažne starších chlapcov a tatkov.

Časopis Fifík 1997 papierové modelyČasopis Fifík 1997 papierové modely

Fifík v súčasnosti
Charakteristická postavička Fifíka bola a možno stále je najznámejším postavičkovým maskotom medzi časopismi. Animovaný chlapec s dlhými vlasmi sa rokmi postupne menil tak, ako sa mení aj imidž a požiadavky školákov. Postavičku ostrihali a obliekli do moderného oblečenia. Zároveň dostal obuté nové tenisky. V súčasnej podobe časopisu nenájdeme rubriku „Chcem si písať“, ktorá zanikla pre neprekvapivé dôvody, pretože súčasné deti neláka komunikovať poštou, ak majú Facebook a email. Napriek tomu časopis kladie dôraz na propagovanie čítania a preto sa okrem hier a moderných zábaviek dozviete aj niečo o nových knižkách, informácie z oblasti vedy a techniky, no zároveň sa venuje aj dianiu vo svete hudby a filmu. Fifík sa musel prispôsobiť aj oveľa náročnejšiemu čitateľovi než sme boli v detskom veku my. Dnešné dieťa pozná a ovláda internet, technológie, tablety a mobily. Náročnosť po poznaní a informáciách je na inej úrovni a preto aj časopis prešiel vývojom.

Časopis Fifík staré vydanie 2014

Pri informovaní sa priamo v redakcii Fifíka som sa stretol s ústretovosťou, pokiaľ som potreboval podrobnosti. Zaujímavosťou je, že Fifík každoročne hodnotí aj riaditeľ Jazykovedného ústavu Slovenskej akadémie vied, psychologicky s redaktormi spolupracuje profesor Miron Zelina a sú v priamom kontakte s riaditeľmi a učiteľmi z celého Slovenska, od ktorých majú spätnú väzbu k obsahu.

Poďakovanie patrí vydavateľstvu Perfekt, ktoré poskytlo pohľad do archívu.

Comments are closed.