Tehotné ženy to nemajú ľahké, buďme teda prví a vážme si ich viac

0
2205

Nedávno som riešil, že sa rodí stále menej detí. Aj to, ako krajina nemotivuje mladé rodiny nie to do spoločného bývania a života, ale ani k dieťaťu. Tento štát podporuje plodenie detí a zakladanie rodín minimálne. Mladí majú prvotní problém vôbec kde bývať a splácať brutálne hypotéky prehnaných úrokov. Chýba nejaká úcta k tomu, že to niekto predsa len skúsi napriek všetkým iným existenčným problémom a dieťa chce. Ľahko sa dalo prekĺznuť aj k téme o tom, že tehotným ženám sa neprejavuje úcta, akú by si zaslúžili. Niekde pri pokladni hypermarketu síce možno naraziť na pokladňu s prednosťou pre tehotné ženy, ale tu to celé asi končí. Akokoľvek tehotná žena stojí a chce poprosiť o prednosť, ľudia pozerajú ako idioti, nechápu prečo sa chce predbehnúť a povinnosť mamičky ukazovať bruško je skôr ponižujúce. Ani sa mamička nepokúsi predbehnúť, lebo dlhšie by vysvetľovala čo chce, než by radšej počkala. Čo sa robí pre tehotné ženy? Nič.

Pre mamičky len voľné sedadlo a to pritom nie vždy
Chýba mi akákoľvek zaujímavá zľava v mliečnom bare, v potravinách, chýbajú zaujímavé zľavy v kníhkupectvách, ale aj v obchodoch pre elektroniku a podobne. Tehotenstvo nie je choroba a nie je to len tak hocijaká vec. Je to predsa len výnimočná a krásna vec a chýba v našej spolčonosti nejaká úcta. V podstate ani len netuším, či niektorá krajina si uctieva tehotné ženy aj inak, než prednosťou niekde na sedadlách MHD alebo pri pokladniach. Ani to nefunguje úplne všade. Najskôr by ľudia museli chcieť vidieť ľudí okolo seba a až potom by si všimli nejaké bruško. To, že v autobusoch nasmradených a dusných sú pozatvárané okná a mamičke je blbo na odpadnutie nikoho netrápi. V Bratislave stokrát môže mamička otvoriť okno s tým, že jej je zle, ale takmer vždy sa tam objaví dôchodca, alebo slečna, ktorej okno čo i len trochu otvorené vadí a osopí sa, že mamička má cestovať taxíkom. Drzosť hnusného hrubého zrna, akoby ani mamičky nemohli cestovať prostriedkami MHD.

Zľava, výhody, alebo len úcta
Aké by bolo možno jedinečné, keby vznikla kampaň na podporu zliav a výhod pre tehotné. Aby tehotenstvo bolo niečo ako klubom výhod, v ktorom to nebude len o zdravotných ťažkostiach, priberaní, odriekania a chystaní sa na veľký deň, ale aj o zábave, a lepšom pocite. Ktorého obchodníka by zabilo pridať si o jednu malú ceduľku k dverám naviac, kde by upozorňoval na zľavy, alebo darček pre tehotné ženy? Nenápadne ukázať bruško, alebo tehotenskú kartičku predsa nie je až tak komplikované dokázanie. Zľavy predsa každá pokladňa zvládne. Pri cenách, ktoré vidieť v konečných predajniach a aké sú vo veľkoskladoch naozaj pochybujem, že by predajca zľavami prichádzal o zisk. A ako gesto je to naozaj pekné.

Možné výhody pre mamičky
Ponúknuť výhody pre mamičky, ktoré to nemajú vždy ľahké a jedinej podpory sa dočkajú od rodiny, môže byť koniec koncov aj výborný ťah samotnej služby a mesta. Najmä toho, čo bude prvé.
Po rozhovore s niektorými mamičkami som pochopil, že niekoľkomesačné obdobie, ktoré výrazne obmedzuje telo ženy, no zároveň pripravuje nového človeka na svet, je spojené s mnohými obmedzeniami a takmer žiadnymi výhodami, pokiaľ sa stretávajú s nie príliš ohľaduplným okolím. Medzi tie výhody, ktoré by nakoniec nikoho nemuseli bolieť by pritom mohli byť aj služby v meste. Zľava na cestovnom, vlaky, kluby u rôznych predajcov, potreby bežnej dennej potreby, lístky MHD, ale povedzme aj vstupenky do divadla, do kina.

Pokojne aj obchody internetové
Pre jeden internetový obchod som už dávnejšie navrhol špeciálny systém naozaj milého a jasného fungovania overenia tehotenstva, ktorý jednoduchosťou prekvapil aj samotného obchodníka. Obchod v súčasnosti nefunguje pre zlúčenie s iným, no prvok mi zostal. Obchodník, ktorý by sa chcel vydať touto cestou, môže malú pomoc nájsť aj u mňa.

Apel na nesprávnom mieste, viem, avšak ako úvaha na zaujímavý a istotne nie škodný prostriedok uctenia si tehotných žien to je dobré. Nemyslíte si? Otázne je, či si to vôbec niekedy niekto vezme k srdcu.