Bude nám Google vedieť diagnostikovať depresiu

0
2119

V roku 2017 na všetko stačí už iba jedno kliknutie myšou. Onedlho to možno bude pravda aj pri duševných ochoreniach.

Google sa spojil s Národnou alianciou pre duševné ochorenia (NAMI) a vytvoril test, ktorý dovolí používateľom v USA zistiť, či by mali vyhľadať pomoc kvôli depresii.

Stačí do vyhľadávača napísať „am I depressed?“ („mám depresiu?“) a ponúkne sa vám jednoduchý dotazník.

Google aj NAMI zdôrazňujú, že sa nejedná o profesionálnu diagnózu. Tento nový koncept ale vyvoláva otázky, pretože zjednodušuje pohľad na ochorenia, ktoré sú vo svojej podstate skutočne zložité.

Mal by naozaj niekto v takom zraniteľnom stave, že sa rozhodol vyplniť tento test, dostať príležitosť diagnostikovať si depresiu tak isto, ako by si mohol diagnostikovať ušnú infekciu?

Simon Gilbody, profesor psychológie na Univerzite v Yorku, nedávno publikoval svoje obavy v British Medical Journal, vysvetľujúc, že „falošné pozitívne výsledky“ boli v Google teste „vysoké“.

Dotazník je naozaj kontroverzný. Nehovoriac o tom, že symptómy, ktoré v ňom máte analyzovať (pocit únavy, málo energie, prejedanie), znejú skôr ako stav po opici, než duševné ochorenie.

Vďaka viacerým známym osobám (ako princ Harry, či Lady Gaga), ktoré prehovorili o vlastných skúsenostiach, sa v súčasnosti o duševnom zdraví v médiách veľa diskutuje.

Aj keď je dôležité, aby tieto rozhovory pokračovali a pomohli vyriešiť situáciu s nedostatkom zamestnancov a financií v tomto sektore, to, ako sa tieto diagnózy prejavujú v každodennom živote, ostáva rozporuplné.

Ako viete, či máte depresiu

Keď máme opísať ľudskú skúsenosť, zvykneme sa utiekať k nálepkám. Ženatý, slobodný, bisexuál, heterosexuál, bipolárny, depresívny,… ak nám niekto povie, že tá vec, ktorú cítime, má názov, dá to situácii legitimitu a niekedy aj komfort.

„Myslím si, že je dôležité porozumieť tomu, že duševné zdravie sa nachádza na širokom spektre,“ vysvetľuje Claire Easthamová, blogerka o duševnom zdraví a autorka knihy Tu sme všetci šialení.

Môžete sa cítiť deprimovane a pritom nemať depresiu alebo sa cítiť znepokojene, ale netrpieť úzkosťou.“

Vlogerka a moderátorka Grace Victoryová, ktorá vo svojej knihe písala o skúsenostiach s PTSD a bulímiou, súhlasí.

„Aj keď sociálne siete a online komunity môžu pomôcť odstrániť tabu obklopujúce problémy s duševným zdravím a pomôcť ľuďom spojiť sa a navzájom sa podporiť, musíme ostať pozorní a ostražití,“ povedala.

„Zlý deň neznamená zlý život, a to by si mali uvedomiť hlavne mladí ľudia.“

Kedy by ste mali vyhľadať odbornú pomoc

„Je to otázka toho, aká intenzívna je emócia, ako dlho problém pretrváva a ako ovplyvňuje život,“ vysvetľuje Dr. Rafael Euba, psychiater z Londýnskeho psychiatrického centra.

„Hlavný rozdiel pri depresii je ten, že smútok preniká celým vaším životom dlhší čas a neviete sa tešiť z pozitívnych vecí. Ak sa cítite takto, mali by ste vyhľadať pomoc u svojho lekára alebo u odborníka na duševné zdravie,“ povedal.

MUDr. Rachel Andrewsová, klinická psychologička, hovorí, že klinická diagnóza sa často odvíja od toho, nakoľko symptómy ovplyvňujú váš každodenný život.

Euba sa vyjadril, že pričastá diagnóza duševných problémov nie je niečo, s čím sa veľmi stretáva.

„Ľudia skôr majú tendenciu brániť sa prijať fakt, že majú psychologické problémy, než naopak,“ povedal.

„Ak si niekto myslí, že má depresiu, je pravdepodobné, že ju má.“

Po rokoch, kedy boli duševné problémy tabu, Euba verí tomu, že pozornosť médií bude mať len pozitívny dopad.

„Pomáha to ľuďom viac sa otvoriť, a čím viac ľudí o tom rozpráva, tým viac porozumenia má celá spoločnosť. To je iba dobré,“ dodal.

Čítajte tiež:

Prečo nás odpudzuje, keď niekto prejaví prílišný záujem

5 faktov o káve, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Ste príliš uzavretí po citovej stránke – toto vám pomôže strach z lásky prekonať


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/world-mental-health-day-2017-depression-self-diagnose-is-it-possible-advice-a7992786.html