Ako bojovať proti chrípke

0
1554

16311396 - sick woman with thermometer  flu  sneezing into tissue

Chrípkové obdobie je v plnom prúde, preto sa treba v prvom rade chrániť a dbať na efektívnu prevenciu. Ak vás však chrípka predsa len zmohla, nezúfajte. Poradíme vám, ako účinne zmierniť jej príznaky a dostať sa z postele čím skôr.


Tip redakcie: 8 najúčinnejších domácich liekov na bolesti žalúdka a kŕče


Odpočívajte

Aj keď to môže znieť ako klišé, tou najlepšou radou, ako uspieť v boji s chrípkou, je poriadny oddych. Iba tak bude môcť vaše telo nasmerovať všetku energiu na imunitný boj, ktorý sa v ňom odohráva. Keďže nedostatočný spánok oslabuje imunitný systém, uistite sa, že si poriadne pospíte.

Pite dostatok tekutín

Keďže ku chrípke patrí aj potenie, čím dochádza k následnej dehydratácií, je preto potrebné dodať telu dostatok tekutín. Horúca voda s citrónom či teplý čaj navyše zmierňujú upchatý nos a upokojujú boľavé hrdlo.

Dajte si slepačí vývar

Celé generácie starostlivých rodičov mali na boj s chrípkou jeden jednoduchý recept – slepačí vývar. Jeho blahodarné účinky nedávno potvrdila aj štúdia uverejnená v časopise Chest, podľa ktorej slepačia polievka pomáha najmä proti infekcií horných dýchacích ciest. Vďaka pare z polievky, ktorá sa vám dostane do nosa, sa budete zaručene cítiť lepšie. A ak je takáto polievka pripravená s láskou, určite vám to prospeje aj emocionálne.

Jedzte med

11788674 - hand crafted flower in tea with honney and drip stick in the back

Nie nadarmo sa hovorí, že med je tekuté zlato. O jeho priaznivých účinkoch na zdravie by sa dalo popísať naozaj veľa. Med je skvelým prostriedkom proti kašľu a pomôže aj pri tíšení bolesti hrdla. Doprajte si ho buď samotný alebo ho primiešajte do teplého nápoja.

Kloktajte slanú vodu

K príznakom chrípky patrí aj suché a podráždené hrdlo. Na zmiernenie bolesti vám pomôže kloktanie soľného roztoku. Rozpustite v pohári teplej vody lyžičku soli a takýto roztok kloktajte štyrikrát denne.

Jedzte cesnak

10426074 - string of garlic and onions

Aj keď cesnak mnohým ľuďom nevonia, verte alebo nie, na naše zdravie má množstvo pozitívnych účinkov – cesnak je prírodným antibiotikom, zmierňuje prechladnutie a posilňuje imunitný systém. Najefektívnejší  je v surovom stave, no pokiaľ sa vám takáto jeho konzumácia prieči, pre lepšiu chuť ho zmiešajte napríklad s medom.

Buďte v teple

Keď je naše telo v teple, aj imunitný systém pracuje oveľa efektívnejšie. Preto sa zbytočne nevystavujte chladu a zostaňte radšej pod perinou.

Vitamín C

Proti chrípke pomáha aj vitamín C, ktorý nájdete v ovocí a zelenine. Medzi najväčšie zdroje vitamínu C patria citrusové plody, petržlen, kapusta, paradajky, paprika, kel, karfiol či čierne ríbezle. Na trhu ho však nájdete aj v podobe vitamínových doplnkov.

Horúca sprcha

43454661 - woman in the shower, back side of young female showering under refreshing water, healthy lifestyle, enjoying time in luxury spa resort

Zmierniť chrípkové príznaky vám pomôže aj horúca sprcha. Pobyt v zaparenej kúpeľni pomáha hydratovať nosové dierky a odstraňovať hlien v nose a hrdle.

Vyvarujte sa ťažko stráviteľným jedlám

Počas chrípky sa vyvarujte potravinám s vysokým obsahom cukru, pretože oslabujú imunitný systém a vo vašom tele môžu narobiť neželanú šarapatu. Dajte stop aj tučným, ťažko stráviteľným jedlám a mliečnym výrobkom. Naopak, doprajte si ľahko stráviteľnú stravu bohatú na bielkoviny.

Vyhľadajte lekára

Aj keď môžu byť rôzne „babské“ recepty na prekonanie chrípky užitočné, pamätajte na to, že by ste mali v prvom rade vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ