Ako zistiť rýchlosť načítavania webstránok a chyby

0
8918

Stopky čas odpočítavanie pixa.Rýchlosť načítavania stránok je veľmi dôležitým údajom, ktorý ovplyvňuje celkové hodnotenia stránok po stránke bežnej užívateľskej, ako aj stránke analytických aplikácií. Pomalé stránky predávajú menej, demotivujú ľudí čakať a tráviť čas vôbec akýmkoľvek čakaním. Rýchly web však často znamená aj výborný systém, vyladené nedostatky a načítavanie správne zostavených dát. Priveľké súbory, stránky bez ukladania do medzipamäte (cache) , alebo stránky bez kompresie obrázkov môžu znamenať priveľké sťahovania a náročnosť pre zariadenie, na ktorom takýto web navštevujete. Spojte si veľké objemy dát s obmedzenými limitmi stiahnutého objemu na mesačnom programe balíčka na smartpfone a význam rýchleho webu je odrazu väčší.

Kde meriať a analyzovať:
Poznáme viacero aplikácií, ktorých účelom je po zadaní adresy získať nie len rýchlosť webu, ale aj poradiť, ktoré nedostatky spôsobujú zdržanie. Stránky, ktoré musia patriť medzi vaše povinné ciele pri opakovaných meraniach, môžu byť niektoré z nasledovných.

Google PageSpeed Insights

Veľmi jednoduchá, no obsiahla aplikácia, zobrazujúca rýchlosť webu. Výhodou tejto aplikácie od Google je možnosť okamžitého merania z pohľadu mobilných zariadení, alebo pre počítač. Výsledky vám zobrazia potrebné úpravy, prípadne tipy na vylepšenie stránok ako minifikácia CSS alebo JavaScriptov. Náhľad stránok na ľavej strane zobrazuje prípadné miesta výskytu problému, ak je ho možné priamo zobraziť na konkrétnom mieste:
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Tools PingDom

Veľmi rýchla aplikácia, ktorá vám prinesie pomerne rýchlo údaj o načítavacom čase a veľkosti stránok ako takých. Súčasťou výsledkov je aj podrobný rozpis jednotlivých súborov na zadávanej stránke, ktoré kážu aj to, čo má s čím problém. Stránky nemusia načítať nový zadaný web, občas sa môžu mierne zaseknúť.
http://tools.pingdom.com/

GTmetrix

Celkom slušná analýza rýchlosti webu ukazuje v stručnom prehľade jednotlivéí oblasti, ktoré v rámci rýchlosti na webe tvoria najväčší problém. Oddelene sú uvedené viaceré celky, na ktoré by si mal dať vývojár pozor. Vidieť tak, či ide o problém v brázkoch, CSS, JS alebo cache. Zaujímavosťou je, že načítavací čas a veľkosť webu je takmer presná a identická s iným meracím nástrojom.
http://gtmetrix.com/

Webpagetest

Trochu iný test ako doteraz môžete nájsť na stránkach WebPageTest. Disponuje oproti ostatným s jednou špecialitou, schopnosťou otestovať webstránky a ich rýchlosť v rôznych krajinách. Napríklad Írsko, Brazília, Tokio, Singapur, Virgínia v USA. Druhým krokom po zadaní adresy je obrazovka, ktorá vyžaduje niekoľkosekundovú prípravu. Následne sa objavujú trochu viac precíznejšie výsledky, ktorých význam začínajúci používateľ poznať nebude.
http://www.webpagetest.org/compare

Rýchly a spoľahlivý web od profesionálov.